رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:53
کد خبر: 145077

دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری موجب اخاذی از مخاطبان شاکی شد

رئیس پلیس فتا کرمان از شناسایی فردی که با دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری شبکه اجتماعی فردی، اقدام به اخاذی از مخاطبین شاکی می کرد، خبر داد و گفت: یکی از بزرگترین و مهلک‌ترین اشتباهاتی که کاربران مرتکب آن می‌شوند، استفاده از گذرواژه‌های یکسان و عدم وجود رمز دو مرحله ای برای حساب‌های کاربری مختلف در شبکه‌های اجتماعی آن‌هاست.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ‌ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان در تشریح این خبر گفت: یک شهروند کرمانی با در دست داشتن شکوائیه‌ای به این پلیس مراجعه و درخواست خود را مبنى بر اینکه شخصی به حساب کاربری وی در یکی از شبکه‌های اجتماعی دسترسی غیرمجاز داشته و از این طریق از مخاطبین ایشان اقدام به اخاذی کرده که این عمل موجب سلب آسایش شاکی شده است، پرونده به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی ادامه داد: تحقیقات مقدماتی و استخراج  مستندات‌، و استعلامات تخصصی و فنی لازم انجام گرفت که در نتیجه این اقدامات فردی که اقدام به دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری شاکی نموده است شناسایی شد.

یادگارنژاد در خصوص نحوه کار این کلاهبردار بیان کرد: فرد کلاهبردار که با شناخت قبلی از شاکی و عدم وجود رمز دو مرحله‌ای حساب کاربریش اطلاع داشت اقدام به دسترسی غیرمجاز به حساب وی نموده سپس با متنی با مضمون اینکه: (سلام خوبی من ماشینم خراب شده 5 میلیون ریال کم دارم واریز می‌کنی به این شماره کارت صاحب مغازه لوازم یدکی، ممنون) برای مخاطبینی که با آن‌ها در ارتباط بوده ارسال می کند.

این مقام انتظامی گفت: طبق ماده۷۲۹ـ هرکس به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

یادگارنژاد در توصیه به کاربران برای رمزگذاری حساب کاربری، گفت: یک رمز خوب باید قابل حدس زدن نباشد. یعنی افراد و برنامه‌های قفل شکن نتوانند به راحتی آن را تشخیص دهند.

وی در ادامه در خصوص امنیت حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی افزود: احراز هویت دومرحله‌ای یکی دیگر از راهکارهای طراحی‌شده برای افزایش امنیت و مراقبت از حساب‌های کاربری می‌باشد. بنابراین کاربران باید نسبت به فعال کردن این گزینه در حساب‌های کاربری خود اهتمام بیشتری داشته باشند.
سرهنگ یادگارنژاد در خاتمه گفت: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند، همچنین شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط