رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:21
کد خبر: 145125

فیشینگ با شگرد رجیستری کردن تلفن همراه مسافری

رئیس پلیس فتا استان بوشهر از فیشینگ با ترفند رجیستری کردن تلفن همراه مسافری خبر داد و به افرادی که اینگونه تلفن همراه‌ها را تهیه کرده اند، هشدار داد : مراقب این گونه فیشینگ‌ها از طریق سایت‌ها و صفحات جعلی باشند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ "مهدی قاسمی" رئیس پلیس فتا بوشهر در این خصوص گفت: چند تن از هم استانی‌های گرانقدر به پلیس فتا یا مراجع قضایی مراجعه و اعلام داشته اند پیامک‌هایی را دریافت کرده‌اند که در متن آن قید شده جهت رجیستری نمودن تلفن همراه خود که به‌صورت مسافری وارد کشور شده می‌بایست مبلغی را پرداخت تا خدمات مخابراتی تلفن همراه شما قطع نشود. 

این مقام مسئول ادامه داد: با در پیامک مشابه‌ای اعلام شده که به‌علت افزایش نرخ عوارض گمرکی تعیین شده برای تلفن همراه و مشمولیت شناسه دستگاه تلفن همراه مورد استفاده شما ، برای جلوگیری از قطع شدن آن ، می‌بایست مبلغ قید شده را به‌عنوان اصلاحیه عوارض گمرکی جدید پرداخت کنید. 

وی افزود: در انتهای متن هر دو پیامک نیز یک لینک اینترنتی تعریف شده و کاربران را جهت پرداخت سریع مبلغ به آن لینک هدایت مینمایند ، به‌ محض باز‌کردن لینک ، معمولاً صفحه‌ای جعلی مشابه سامانه اینترنتی سازمان‌های متولی قانونی نظیر گمرک ،روبروی کاربر گشوده می‌شود که در ادامه به یک درگاه پرداخت اینترنتی بانکی جعلی منتهی و اطلاعات حساب افراد کپی یا فیشینگ می‌گردد. 

رئیس پلیس فتا بوشهر تصریح کرد: این از نمونه مواردی هست که متأسفانه مجرمین سایبری از عدم آگاهی مکفی کاربران فضای مجازی سوء‌ استفاده کرده و موجودی حساب آن‌ها را به‌سرقت می‌برند.

سرهنگ قاسمی با تأکید بر اینکه پلیس فتا شبانه روز تلاش می‌نماید در جهت ایمن سازی فضای سایبر اقدامات خود را ارتقاء بخشد ولی به‌علت گستردگی حوزه های مختلف این فضا، تحقق این مهم نیازمند همکاری و تعامل و همراهی مردم می‌باشد و در این خصوص توصیه کرد : قبل از هرگونه فعالیت اقتصادی اینترنتی یا استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ،به سایت پلیس فتا  به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir مراجعه و توصیه‌ها و نکات هشداری و آموزشی مرتبط با موضوع مورد نیاز خود را مشاهده و به آنها توجه کنید.

وی بیان کرد: صرف وجود تصاویر لوگو ،آرم بانک‌ها و مؤسسات دولتی و اپلیکیشن‌های معتبر در درگاه‌های اینترنتی ،دلیلی بر  امن بودن خدمات آن درگاه یا اپلیکیشن نیست و باید آدرس اینترنتی صحیح بررسی شود و از باز کردن لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ  شده خودداری نمایند ، چون ممکن است این لینک ، بدافزاری باشد که توسط هکر طراحی و به‌محض باز کردن آن بر دستگاه دیجیتال همراه یا در اختیار ما نصب گردد.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: دراین موضوع خاص ،مرکز پاسخگویی سامانه همتا بشماره 096366 آماده پاسخ دادن به سوالات و ابهامات کاربران عزیز بوده و در صورت مشاهده موارد مشکوک می توانند ضمن گزارش موضوع در قسمت ثبت گزارش مردمی سایت پلیس فتا ،با سامانه مذکور نیز ارتباط برقرارکنند.

قاسمی اظهار داشت: جهت انجام عملیات اینترنتی بانکی و اقتصادی ،از رمز دوم یکبار مصرف یا پویا(OTP) استفاده شود تا در صورت کپی اطلاعات توسط مجرمین سایبری ،امکان برداشت و سرقت موجودی حساب‌ها از بین برود.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط