رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-08-14 09:09
تنظیم اندازه قلم

پ

2:29
کد خبر: 145306

پیامکی با مضمون "ثبت نام یا تمدید کارت سوخت"، جعلی می‌باشد

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: مالکان خودروها مراقب پیامک‌ها و سایت‌های جعلی درباره ثبت نام و یا تمدید کارت سوخت باشند . این پیامک جعلی بوده و بدنبال سرقت اطلاعات مالی کاربران می‌باشد.

سرهنگ حسین صادقی درتشریح این موضوع به خبرنگار ما گفت: در جدیدترین روش کلاهبرداری، مجرمان از طریق تماس تلفنی یا ارسال پیامک عنوان می‌کنند که جهت ثبت نام و یا تمدید کارت سوخت به سایت‌های معرفی شده مراجعه کرده و اطلاعات کامل خود را وارد نمایند در حالی که سایت معرفی شده یک سایت جعلی و فیشینگ بوده و تمامی اطلاعات مالی کاربران را از این طریق به سرقت می‌برند.

سرهنگ صادقی؛ با توجه به انتشار این پیامک جعلی گفت: این پیامک‌ها توسط افراد سودجو طراحی و با بهره‌گیری از ضعف دانش کاربران در حوزه بانکداری الکترونیکی، اطلاعات بانکی افراد اعم از رمز دوم، شماره حساب، ccv2 و غیره را سرقت، ودر نهایت از حساب کاربران برداشت غیرمجاز انجام می‌دهند.

این مقام ارشد سایبری افزود: متأسفانه یکی از ترفندهای مجرمان سایبری استفاده از سامانه‌های پیامکی و ارسال پیامک با لینک‌های جعلی می‌باشد. در حقیقت شهروندان از طریق لینک دریافتی به سایت و یا درگاه جعلی بانک که توسط کلاهبرداران طراحی شده، هدایت و اطلاعات بانکی خود را در اختیار طراحان این درگاه‌ها قرار می‌دهند.

وی در ادامه با معرفی مهمترین عناوینی که کلاهبرداران با آنها شهروندان را به درگاه‌های جعلی پرداخت فیشینگ هدایت می‌کنند؛ گفت: مجرمان سایبری با سوءاستفاده از اعتماد هموطنان به دنبال کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی می‌باشند این افراد با استفاده از عناوینی مانند، ثبت نام یا تمدید کارت سوخت، ثبت نام یا تمدید دریافت یارانه، خریدشارژ ارزان و حجم رایگان، واریز مبلغ برای تایید آگهی درج شده در سایت‌های فروشگاهی مانند دیوار و شیپور وغیره اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌نمایند.

سرهنگ صادقی آمار کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی و برداشت غیرمجاز از حساب‌ها را نگران‌کننده دانست و گفت‌: فعال کردن رمز یکبار مصرف(otp) بهترین راه مقابله با فیشینگ‌کاران می‌باشد، کاربران می‌توانند با مراجعه به بانک این فرآیند را برای حساب خود فعال نمایند، حالا اگر فردی از طریق فیشینگ بخواهد اطلاعات مالی شما را سرقت کند باید به رمزهایی که توسط بانک برای شما ارسال می‌گردد نیز دسترسی داشته باشد.

سرهنگ صادقی در توصیه به کاربران فضای مجازی تاکید کرد: شهروندان اخبار مربوط به دریافت و ثبت نام کارت سوخت را از طریق منابع معتبر و خبرگزاری‌های رسمی بخصوص شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیگیری نمایند.

این مقام ارشد سایبری به شهروندان هشدار داد: به لینک‌های دریافتی که از طریق پیامک‌های ناشناس دریافت می‌گردد به هیچ عنوان اعتماد نکرده و بر روی آن کلیک نکنید و هنگام واریز وجه با استفاده از درگاه‌های پرداخت الکترونیکی پروتکل‌های امنیتی، آدرس صحیح درگاه بانکی مورد نظر، اطلاعات تماس با ما در سایت و نشان اعتماد الکترونیکی را به طور کامل بررسی نموده تا در دام کلاهبرداران سایبری قرار نگیرید.

سرهنگ صادقی در پایان اظهار کرد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی و یا شماره تلفن 21824349 با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط