رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:04
کد خبر: 145318

خطرات زندگی هوشمند که احتمالا در آینده با آن روبرو می‌شویم

صحبت درباره‌ی اینکه تکنولوژی چطور جامعه‌ی مدرن را شکل داده است، بی‌فایده است زیرا این موضوع کاملاً واضح است، تمامی اخبار از رسانه‌ها شامل تلویزیون و اینترنت بدست می آید. 

زندگی مدرن غیرقابل تحمل می‌شود اگر برق بصورت ناگهانی قطع شود. مردم برخی نواحی با تکنولوژی زندگی می‌کنند اینها همان‌هایی هستند که به شهرهای هوشمند معروف هستند و مناطقی که بدون تکنولوژی  زندگی می‌کنند تبدیل به پوسته‌ای پوچ از آنچه که هستند،  می شوند. 

زندگی روستایی درحال تبدیل به پدیده‌ای  جدید است که در گذشته وجود نداشت. محتمل است که تا سال 2050 ،60 % جمعیت جهان  روبه  شهرها  بیاورند و زندگی کنند.

ممکن است در مورد اینترنت اشیاء که مربوط به تکنولوژی  هوشمند است شنیده باشید مانند Amazon Alexa اما (Iot)  یا اینترنت اشیاء فراتر از یک علم  است. با اینترنت اشیاء امکان اتصال هر چیز وجود دارد حتی شهرها نیز به هم متصل می‌شوند. شهروندان اینترنت اشیاء را همه جا می توانند به کار می گیرد به طور مثال: اگر تعدادی چاله در خیابان باشد بصورت رایج مجبور به نگارش نامه یا تلفن به مرکز خدمات شهری هستید، اما در شهر هوشمند برنامه را در صفحه موبایل خود باز می کنید و مشکل را گزارش می کنید. در شهرهای هوشمند، سیستم بهسازی اطلاع دارد که چه هنگام  سطل زباله‌ها نیازمند تخلیه و نظافت  هستند. سنسورها وظیفه‌ این گزارش را به عهده دارند. در این صورت تکنولوژی باعث بالاتر رفتن کیفیت زندگی در شهر هوشمند می‌شود. اما شهرهای هوشمند دارای نکات منفی نیز می‌باشند.

smart-cities-begin-to-embrace-digital-rights-for-personal-privacy-and-data-protection_1500.jpg

با درنظر گرفتن اینکه تمام اشیاء به هم متصل می‌شوند، چه چیزی را می توانید مخفی کنید؟ در سال 2014 توسعه دهنده‌ی بازی‌های ویدیوئی watch-Dogs را فاش کرد، و اینکار چیزی جز شناسایی شما از طریق ip  توسط هکر‌ها نبود.

هر شهرهوشمند با بکارگیری سیستم یا پایگاه داده راه‌اندازی می‌شود و حاوی کوهی از اطلاعات می‌باشد و این فقط مثل  یک بازی ویدیوئی است و اینکه شرکت‌های تکنولوژی همه چیز را درباره شما می دانند یک موضوع واضح است. مثال دیگر(Toronto's smart city) است که سال گذشته به کمک Google subsidiary slide walk برنامه‌ریزی شده بود.تا اینکه متخصص امنیت Ann cavoukian فاش کرد که داده‌ها و اطلاعات توسط دولت مورد استفاده قرار گرفته اند، و دولت همچنان به این کار ادامه می‌دهد.

هرشهرهوشمند بایستی متعهد شود که در استفاده از اطلاعات شفافیت داشته باشد. به عنوان مثال DDos attack  که باعث وقفه در سیستم چراغ راهنما در شهرهوشمند شد. بهرحال این مشکلات در روند تکامل تکنولوژی وجود دارند. یا چرا دولت باید درباره لیست خریدهای‌مان و یا رستوران مورد علاقه مان بداند؟ و بایستی به شهروندان متعهد شوند که اطلاعاتشان محفوظ نگه دارد.

مترجم: سحر عزیزی

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط