رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:35
کد خبر: 145337

ایمیل در مقابل پیام‌کوتاه: کدام یک از حریم خصوصی شما بهتر محافظت می‌کند؟

حفظ حریم خصوصی و امنیت همیشه جز نگرانی‌های اساسی بوده است. هکرها از هر ابزاری برای سرقت پول، اعتبار و حتی هویت شما استفاده می‌کنند و در این بین کلاهبرداری فیشینگ در بین مجرمان سایبری بسیار محبوب است.

روش دیگر که مجرمین استفاده می‌کنند، یافتن راه‌هایی برای خواندن پیام‌های شما است، خواه از طریق ایمیل یا پیام کوتاه ارسال شود. حال سؤال این است: کدام روش برای محافظت از حریم خصوصی، بهتر است؟ ایمیل یا متن.

پیام‌های شما محافظت می‌شود؟

هنگامی که نوبت به خصوصی نگه داشتن پیام‌ها می‌رسد، موضوع اصلی رمزگذاری آن‌ها است.

رمزگذاری روشی بسیار مطمئن برای محافظت از شنیدن یا دیده شدن مکالمات توسط کسی غیر از خودتان است. این روشی است که داده‌های شما را حفظ می‌کند، حتی اگر یک هکر آن را به دست آورد  چیزی را مشاهده نخواهد کرد.

رمزگذاری End-to-End یا منبع تا مقصد یعنی رمزگذاری از مبدا شروع و به طرف دیگر که مقصد است گسترش می‌یابد. در این نوع رمزگذاری هکر نمی‌تواند هیچ نقطه‌ای را برای ضربه زدن و سرقت پیام پیدا نماید.

privacy-smartphone2.jpg

هیچ یک از سرویس‌های رایانه‌ای رایگان رایج مانند Gmail و یاهو از رمزگذاری منبع تا مقصد استفاده نمی‌کنند. این بدان معناست که اگر به حفظ حریم شخصی خود حساس هستید و می‌خواهید پیام‌هایی را که می دانید نیاز به امنیت دارند را ارسال کنید، بهتر است از برنامه‌های پیام‌رسان متنی استفاده کنید که از رمزگذاری منبع تا مقصد استفاده می‌کنند.

برنامه‌های پیام‌رسان رمزگذاری شده

مجرمان سایبری بسیار خلاق هستند و همیشه روش‌هایی برای حمله به سیستم پیدا می‌کنند. با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، رمزگذاری منبع تا مقصد اطلاعات شما را ایمن نگه می‌دارد.

در اینجا چند برنامه وجود دارد که از رمزگذاری منبع تا مقصد استفاده می‌کنند:

پیام رسان خصوصی سیگنال

برای رمزگذاری منبع تا مقصد، بنیاد الکترونیکی Frontier ‪(EFF)‬ استفاده از برنامه پیام‌رسان سیگنال را توصیه می‌کند.

Open Whisper Systems ، همان شرکتی است که پروتکل رمزگذاری WhatsApp را تهیه کرده است، خالق مسنجر خصوصی سیگنال است. اگر واقعاً در مورد حریم خصوصی پیام‌رسان خود جدی هستید، ممکن است این سرویس ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

برنامه پیام‌ Apple

privacy-smartphone4.jpg

اگر از سیستم‌عامل Apple استفاده می‌کنید، می‌توانید از برنامه ازسال پیام‌های آن درiOS  و macOS استفاده کنید. این سرویس از پیام‌ها و پیوست های ارسال شده بین دو ابزار اپل از جملهiPhone ،Pad  و Mac محافظت می‌کند. در صورتی که احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید پیام‌های متنی ذخیره شده در iCloud نیز رمزگذاری می‌شوند.

خبر بد این است که اگر شما برای کاربران اندرویدی پیام ارسال می‌کنید، پیام‌ها رمزگذاری نمی‌شوند. ابزارهای Android بطور پیش‌فرض پیامک‌های SMS را رمزگذاری نمی‌کنند، بنابراین اگر یکی از دستگاه‌های Android را دارید و می‌خواهید پیام‌ها را به صورت خصوصی حفظ کنید، باید از یک برنامه متفاوت استفاده کنید.

واتس‌اپ

Whatsapp  در سیستم عامل‌های مختلفی از جمله رایانه‌های ویندوز و macOS و دستگاه‌های تلفن‌همراه Android و iOS در دسترس است.

privacy-smartphone3.jpg

یک نکته مهم در اینجا این است که واتس‌اپ متعلق به فیس‌بوک بوده و شما می‌دانید تمام موارد حفظ حریم خصوصی سایت در طی سال‌ها را مشاهده کرده اید، البته فیس به تازگی اطلاعات کاربران خود را منتشر کرده است.

اگرچه واتس‌اپ از رمزنگاری منبع تا مقصد استفاده می‌کند، به دلیل ارتباط واتس‌اپ با فیس‌بوک، اولین انتخاب ما برای برنامه‌های پیام‌رسان نخواهد بود. مانند همیشه، هنگام ارسال اطلاعات حساس با احتیاط عمل کنید.

مترجم: امیرحسین افکاری

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط