رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

3:24
کد خبر: 145378

ایفای نقش والدین در سواد رسانه‌ای کودکان

مطالب زیر برای کمک به کودکان و بزرگ‌سالان جهت مصون ماندن در برابر اخبار جعلی است.

کودکان از طریق تبادل نظر در خانه، گفتگو با دوستان، آموزش از طریق معلمان، مطالعه از طریق اینترنت و مطالب چاپی و تماشای اخبار تلویزیونی منابع زیادی برای ارزیابی اخبار دارند. براساس گزارش رسانه خبریCommon Sense، که در مورد اخبار و کودکان آمریکا فعالیت می‌کند، مطلبی تحت عنوان" چگونه جوانان اخبار را دریافت و تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند و در مواجهه با آن احساس ترس و افسردگی می‌کنند.چطور می‌توانیم به آنها کمک کنیم؟"منتشر نموده است.

 01_39.jpg

پاسخ به این سؤال در "سواد رسانه‌ای" نهفته است. و با پرسیدن سؤال شروع می‌شود. با تشویق فرزندان به پرسیدن سؤال در مورد آنچه می‌بینند و می‌شنوند به آنها نقد اطلاعات را آموزش می‌دهید. با استفاده از مهارت سواد رسانه‌ای، فرد آگاه شده و ذهن درگیر می‌شود در نتیجه احتمال افتادن در دام اخبار جعلی کاهش می‌یابد.

03_40.jpg
 
دستورالعمل استفاده هوشمندانه‌ی فرزندان از اخبار:

زود باور نباشید.گرچه روشن‌فکری مهم است ولی لازم است امروزه نسبت به بیشتر مسائل کمی تردید داشته باشیم.

1- خردسالان  برای ارتقای سطح سواد رسانه‌ای خود می‌توانند بسته بندی اسباب بازی و خوراکی‌های خود را تجزیه تحلیل کنند این مهم را در قالب بازی و پخش کارتون به آنها آموزش دهید.

2- کودکان و نوجوانان نگاه شکاکانه در مورد اخبار ویژه داشته باشند و از اشتراک‌گذاری، فوروارد و درج نظرات در مورد اخباری که هنوز از صحت آن اطمینان ندارند، اجتناب کنند.

02_49.jpg
 
کسب خبر از یک منبع خبری کفایت نمی‌کند.با فرزندتان از گوناگونی منابع خبری صحبت کنید: روزنامه‌نگاری تحقیقی، مطالعات تحقیقاتی، نظرات و یاد داشت‌های شخصی، نظرات کارشناسانه، اخبار شبانگاهی و غیره.

1- بچه‌ها اخبار را از خانه، مدرسه و سایر گروه‌ها دریافت می‌کنند. توضیح دهید داستان‌های نقل محافل و شایعات همیشه صحت ندارند. با انجام بازی"توی گوشم بگو" این واقعیت را روشن کنید که چگونه اطلاعات در مسیر انتقال دست‌خوش تحریف می‌شوند.

2-اطمینان کسب کنید بچه‌ها فرق میان واقعیت و عقیده را می‌دانند. اگر در سنین بالایی هستند، تفاوت بین اطلاعات عینی و اطلاعات ذهنی و تعصبات را بیان کنید. نمونه‌هایی از واقعیت‌های غیرقابل انکار و نظرات مختلف را از آنها بخواهید.

04_48.jpg
 
3- تفاوت بین خبرگزاری رسمی( مطابق استانداردهای حرفه‌ای) و هر ناشر دیگر را به آنها توضیح دهید.

4- مراقب فیلم‌های شایع باشید. ممکن است کلیپ‌های شایع در اینترنت شامل قسمتی از اخبار واقعی باشد اما بندرت نمایانگر اصل ماجرا هستند.همانند تصاویر، فیلم‌ها جهت اشکار نمودن حقایق دستخوش ویرایش و تغییرات می‌شوند. کافی است نمونه‌های ناموفق فوتوشاپ را بررسی کنید.

05_22.jpg
 
از هر دو منظر به قضایا بنگرید.اکثر مسائل بیش از یک جنبه دارند.

1- توجه به پیش‌آمدهای زندگی روزمره به بچه‌ها کمک می‌کند تا متوجه شوند افراد مختلف نقطه نظرات مختلف دارند. از فرزندتان سؤال کنید: "یادت میاد وقتی با خواهرت مشاجره می‌کردی، چه داستان‌هایی سرهم می‌کردی؟"

2-بچه‌های بزرگ‌تر از مفهوم"جوانب مختلف" مطلع هستند ولی نیاز است این مفهوم به "اخبار" نیز تعمیم داده شود. از فرزندتان بخواهید بدانند، مخاطبین با جنسیت، نژاد و فرهنگ مختلف، برداشت‌های متفاوتی از یک داستان دارند.

Unti00tled.jpg
 
تکه‌‌های پازل را کنار هم بگذارید.گاهی خبرها می‌توانند مثل پازلی باشد که هر کدام اطلاعاتی را بیان می‌کنند.

1- درست مثل یک پازل، به بیش از یک قطعه نیاز داریم تا به کلی ماجرا پی ببریم. بنابراین بررسی سایر منابع خبری نیز الزامی است.

2- متذکر شوید که جمع آوری تمام واقعیات دشوار است. حتی گاهی خبرگزاری‌های معتبر نیز دچار اشتباه می‌شوند. عاقلانه این است که بعد از دریافت اطلاعات بیشتر تصمیم بگیرید.

07_5.jpg
 
3- روش عاقلانه‌ای کسب خبر را با استفاده از مهارت "سواد رسانه‌ای" به فرزندتان نشان دهید. اینکه چگونه سایر منابع را بررسی می‌کنید و برای کسب هرچه بیشتر حقیقت، مدام سؤال می‌پرسید.

4- فرصتی برای تصمیم‌گیری از جانب خود او مهیا نمایید. البته که هدف اصلی، احترام فرزندان به عقاید و ارزش‌های والدین است اما این  امر می‌بایست با درک و پذیرش خود فرزند محقق شود.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط