رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:02
کد خبر: 145385

کلاهبرداری با ترفند کمک به زلزله زدگان در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: برخی افراد سودجو تحت عنوان کمک به مردم زلزله زده در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری و سو استفاده از احساسات شهروندان می‌کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا سرهنگ علی محمدپور رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی در تشریح این خبر اظهار داشت: با توجه به حادثه زلزله آذربایجان شرقی متاسفانه شاهد هستیم برخی افراد سودجو تحت عنوان کمک به مردم زلزله زده در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری و سو استفاده از احساسات شهروندان می‌کنند در حالی که کمک‌های جمع آوری شده هیچ گاه به دست نیازمندان نمی‌رسد. 

وی افزود: مجرمان سایبری با انتشار تصاویری از خانه‌های تخریب شده و افراد بی‌خانمان یا کودکان بیمار و... در شبکه‌های اجتماعی تلاش دارند احساسات انسان دوستانه کاربران را تحریک کنند تا بتوانند برنامه‌های مجرمانه خود را پیش ببرند. حتی در این خصوص شاهد بارگذاری سایت‌های جعلی هستیم که ادعا دارند فعالیت خیرخواهانه هستند و در راستای رفع مشکلات زلزله زدگان فعالیت دارند در حالی که این امر صحت ندارد.

سرهنگ محمدپور به شهروندان توصیه کرد: فریب تبلیغات در فضای سایبر را نخورند و کمک‌های خود را حتما از طریق  سازمان‌ها و موسسات معتبر ارسال کنند و حتی احتمال دارد درگاه‌های بارگذاری شده در سایت‌های دروغین خیریه‌ها فیشینگ باشد، لذا کاربران دقت داشته باشند تا در دام فیشرها نیفتند و در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط