رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:57
کد خبر: 145438

پلیس فتاى خود باشید!

رئيس پليس فتا استان خراسان رضوى با بیان اينكه جرايم سايبرى در حوزه بانكدارى الكترونيك بويژه برداشت‌هاى غيرمجاز رو به افزايش است، از لزوم پيشگيرى از آسيب‌ها و تهديدات فضاى سايبرى توسط شهروندان خبر داد.

سرهنگ جواد جهانشیرى در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانى پلیس فتا و در تشریح این خبر گفت: باتوجه به گسترش فضای سایبرى و ورود اینترنت به زندگی بشر، شاهد گره خوردن بسیاری از بخش‌های روزمره زندگی نظیر بسیاری از امورات و خدمات اجتماعی و فضای کسب و کار با فناورى اطلاعات و ارتباطات هستیم، اینترنت و فناوری‌هاى مرتبط با آن ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت در انجام فعالیت‌های تجاری، محدودیت‌های زمانی و مکانی را  نیز رفع کرده‌اند.

وى ادامه داد: تمایل روزافزون کاربران به استفاده از فناوری‌های پیشرفته از جمله رایانه و اینترنت و رشد عرصه‌های جدید تجارت الکترونیک زمینه مساعدی را برای ظهور و بروز جرایم سایبری به وجود آورده است. از این رو با توجه به بدون مرز بودن جریان فضای سایبر و اینترنت و عدم وجود مرز فیزیکی، مجرمان در هر نقطه‌ای از جهان می‌توانند در نقطه‌ای دیگر که لزوماً در محل زندگی فرد مجرم نمی‌باشد، مرتکب جرم شوند و از سویی نیز مجرمان این حوزه صاحب دانش بوده و هر روزه از تکنیک‌ها و روش‌های جدید و نوظهور مبتنی بر فناوری اطلاعات برای ارتکاب جرم استفاده می‌کنند و به همین دلیل مراجع قضایی و انتظامی برای پیشگیری از این جرایم و کشف آنها با چالش‌های نوینی مواجه هستند.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مجرمان به منظور کلاهبرداری اینترنتی از شیوه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند که یکی از رایج‌ترین این روش‌ها کلاهبرداری از طریق سرقت هویت است که در این شیوه مجرمان به منظور سرقت اطلاعات مالی و هویتی افراد از شگردهای مختلفی از جمله: سرقت هویت از طریق فیشینگ، سرقت هویت از طریق مهندسی اجتماعی و سرقت هویت از طریق جاسوس افزارها و کیلاگرها استفاده می‌کنند.

سرهنگ جهانشیرى در خصوص راهکار پیشگیرى از اینگونه جرایم گفت: شهروندان گرامی ضمن اینکه نرم‌افزارهاى کاربردى تلفن همراه خود را از منابع معتبر دانلود نموده و از دانلود نرم افزار در شبکه‌هاى اجتماعى بویژه تلگرام پرهیز می‌نمایند به منظور مصون ماندن از برداشت‌های غیرمجاز می‌توانند نسبت به ایجاد یک حساب پشتیبان در بانک و تفکیک حساب بانکی اصلى از حساب اینترنتى خود اقدام نموده و در نهایت از طریق بانک عامل خود اقدام به فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف نمایند.

وى در پایان خاطر نشان کرد: پلیس فتا از هموطنان درخواست مى‌کند ضمن جدى گرفتن هشدارهاى سایبرى پلیس در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمى موضوعات را گزارش کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط