رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-08-22 09:53
تنظیم اندازه قلم

پ

1:48
کد خبر: 145461

شهروندان فعال کردن رمزدوم پویا را در اولویت کارهای خود قرار دهند

رئیس پلیس فتا استان خوزستان با اشاره به اهمیت رمزدوم پویا و در دستور کار قرار گرفتن آن توسط تمامی بانک‌های کشور از دی‌ماه، از شهروندان خواست فعال کردن این مؤلفه حساس بانکی را در اولویت کار خود قرار دهند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ شاهین حسنوند رئیس پلیس فتا استان خوزستان اظهار کرد: در روزهای اخیر، بسیاری از درگاه‌های پرداخت اینترنتی با درج اطلاعیه‌ای بر ضرورت استفاده از رمز پویا تأکید ‌کرده‌اند که در آن از کاربران خواسته شده از طریق بانک صادر کننده کارت خود نسبت به فعال سازی رمز دوم پویا (رمز یکبار مصرف) اقدام کنند.

وی افزود: افزایش کلاهبرداری‌های اینترنتی از حساب‌های بانکی مردم با روش‌های نوین کلاهبرداری، یکی از مهمترین دلایل اجرای طرح رمزهای دوم یکبارمصرف در شبکه بانکی است. همان طور که می‌دانید، در کشور ما برای تراکنش‌های اینترنتی، نیاز به اطلاعاتی نظیر شماره کارت، رمز دوم، CVV2 و تاریخ انقضای کارت می‌باشد و درصد بالایی از کلاهبرداری‌ها به علت لو رفتن اطلاعات این چهار مؤلفه رخ می‌دهد.
این مقام مسئول ادامه داد: شیوه‌ی استفاده از رمز پویا به این صورت است که کاربر در زمان پرداخت اینترنتی و انتقال وجه آنلاین، هم‌زمان برنامه موبایلی بانک مورد نظر را باز کرده و یک رمز دریافت می‌کند که این رمز تنها برای تراکنش فعلی کاربر معتبر خواهدبود. البته باید رمز یکبار مصرف را برای کارت خود از قبل فعال کرده باشد.

این مقام انتظامی گفت: فیشینگ یا کلاهبرداری از طریق صفحات جعلی پرداخت، عامل شکل‌گیری بسیاری از جرائم سایبری در کشور است. به همین دلیل استفاده از رمز دوم یکبارمصرف به‌جای رمز ثابت در دستور کار قرارگرفته است؛ به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود با جایگزین شدن رمز پویا از سوی تمامی بانک‌ها، شاهد کاهش چشمگیر قربانیان فیشینگ باشیم.

وی افزود: از شهروندان درخواست داریم که در اولین فرصت رمز دوم یکبار مصرف خود را فعال کنند زیرا فعال کردن رمز دوم پویا که فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد، می‌تواند امنیت تراکنش‌های اینترنتی را تا حد زیادی افزایش دهد.

سرهنگ حسنوند در پایان بیان کرد: روش‌های مختلفی برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف به مشتریان در نظر گرفته شده است و دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند می‌توانند از اپلیکیشن‌های بانکی طراحی شده استفاده کنند. همچنین شهروندانی که تلفن همراه غیرهوشمند دارند، می‌توانند از سامانه‌ پیامکی که برای آنها پیش‌بینی شده، استفاده کنند. نحوه فعال‌سازی رمز پویا نیز برای بانک‌های مختلف متفاوت است و مشتریان می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک موردنظر خود، از نحوه فعال‌سازی بانک خود مطلع شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط