رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:32
کد خبر: 145471

سهل انگاری به دردسر ختم شد

رئیس پلیس فتا استان کرمان از شناسایی و دستگیری عامل تهدید به انتشار تصاویر خصوصی یکی از شهروندان در فضای مجازی خبر داد و گفت: دستگاه های تلفن همراه، لپ تاپ و... که متصل به اینترنت هستند محل مناسبی برای ذخیره اطلاعات شخصی محسوب نمی شود.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌: سرهنگ امین یادگارنژاد در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه فردی به این پلیس با در دست داشتن مرجوعه قضایى و درخواست رسیدگى به شکوائیه خود مبنى بر انتشار تصاویر خصوصی او در فضای مجازی موضوع با توجه به حساسیت بالا و در خطر بودن آبرو و سلب آسایش وی به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: شاکی در تحقیقات اولیه خود عنوان کرد مدتی قبل شخصی در یکی شبکه‌های اجتماعی تعدادی از تصاویر خصوصی‌ام را به قصد تهدید به انتشار در فضای مجازی و اخاذی برایم ارسال کرد.

سرهنگ امین یادگارنژاد تصریح کرد: پس از بررسی‌های فنی و تخصصی و با انجام اقدامات فنی پلیسی متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر و جهت تحقیقات تکمیلی به این پلیس منتقل شد.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: با توجه به اظهارت متهم مشخص شد که شاکی صفحه اینستاگرام خود را بدون اینکه از حالت عادی به حالت خصوصی (Private) تبدیل کند تعدادی پست از تصاویرش را گذاشته و همین امر زمینه سوءاستفاده سودجویان را فراهم کرده است.

یادگارنژاد به کاربران هشدار داد و گفت: هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای جرم محسوب شده و قانون گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

وی در ادامه به شهروندان گفت: کاربران مراقب گوشی هوشمند خود که اطلاعات مهم و خصوصی‌شان را بر روی آن‌ها ذخیره نموده اند باشند و نکات امنیتی را همواره رعایت نمایند.

این مقام مسئول در خاتمه سخنانش بیان داشت‌: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند، همچنین شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط