رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:36
کد خبر: 145507

وبلاگ‌هاى Blagger و Wordpress مورد حمله هکرى قرار گرفتند

اخيرا مهاجمان توانسته‌اند تعدادى از وبلاگ‌هاى Wordpress و Blogger را هک کرده و از وبلاگ‌هاى هک شده برای ایجاد پست‌هایی با مضمون اينکه کامپیوتر وبلاگ نويس هک شده است، استفاده كنند. مهاجم در اين پست‌ها ادعا مى‌كند كه علاوه بر تغيير رمزهاى عبور توانسته بصورت مخفيانه فيلم‌هاى خصوصى از قربانى كه همان وبلاگ‌نويس است، ضبط كند.

مشخص نیست که هکرها چگونه به این وبلاگ‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند اما معمولاً این نوع از حملات از طریق افشاء اطلاعاتی صورت می‌گیرد که در نگهدارى از آن اهمال کاری شده است.

چنین تهدیداتی معمولاً برای فردى که مورد حمله قرار گرفته و اطلاعات وی افشاء شده است از طریق ایمیل ارسال می‌شود. در حمله اخیر به دارندگان وبلاگ‌ها گفته شده است که براى جلوگیرى از انتشار فیلم‌هاى خصوصى خود باید مبلغى را به هکر پرداخت کند. 

if_wordpress_then_blogger.png

هرچند در این حمله تعدادى از وبلاگ‌هاى کاربران مورد نفوذ قرار گرفته و هکر از این طریق اقدام به تهدید و اخاذى نموده است اما اینکه آیا واقعا مهاجم توانسته به کامپیوتر شخصى کاربر نفوذ کرده و فیلم‌هاى خصوصى وى را ضبط کند، مشخص نیست. از این رو به نظر مى‌رسد این پیام‌ها یک تهدید توخالى بوده و کامپیوتر کاربران هک نشده است.

بررسی‌ها نشان مى‌دهد حدود 1500 وبلاگ در Blogger و بیش از 200 وبلاگ Wordpress به این روش هک شده‌اند و احتمال مى‌رود تعدادى از کاربران، پول درخواستی را به هکر پرداخت کرده باشند. 

با بررسى 3 آدرس بیت کوین اعلام شده از سوى هکرها مشخص گردید که هکرها، 12 بیت کوین درآمد داشته اند که باتوجه شرایط کنونى ارزش بیت کوین حدود 110000  دلار برآورد مى‌شود.

tttt.png

از آنجا که آدرس‌های بیت کوین اعلامى قدیمى هستند. مشخص نیست که آیا تمام 12 بیت کوین توسط مالکان وبلاگ‌هاى هک شده پرداخت شده است یا خیر.

جدا از مسئله نحوه پرداخت، چنین حملاتى نشان مى دهد که اینگونه تهدیدات راهی ساده برای کسب درآمد بوده و سقفى هم ندارند. از این رو به نظر مى‌رسد اینگونه کلاهبرداری‌ها به یک شیوه متداول تبدیل شده و در آینده نیز همچنان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

لذا کلیه کاربران اینترنت و دارندگان وبلاگ باید به این نکته توجه نمایند که بسیارى از هکرها به دنبال ایجاد ترس و اخاذى از آنها هستند و نباید فریب اینگونه تهدیدات را بخورند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط