رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-08-26 12:42
تنظیم اندازه قلم

پ

1:37
کد خبر: 145564

کلاهبرداری از شهروندان با استفاده از پایین بودن سواد رسانه‌ای سایبری

کارشناس دایره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا خراسان شمالی گفت: عدم جلوگیری از بروز مشکل در فضای مجازی و پایین بودن سواد رسانه‌ای لازم در این زمینه ،کلاه‌برداران فضای مجازی را دررسیدن به اهداف خود کمک می‌کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: ستوانیکم حسین صائبی کارشناس دایره تشخیص و پیشگیری فتا خراسان شمالی ضمن حضور در جمع کارکنان بانک مهر اقتصاد در کارگاه آگاه‌سازی به تشریح مباحثی پیرامون سواد رسانه‌ای ، کلاه‌برداری‌های اینترنتی و راه‌حل‌های پیشگیری از این قبیل سوءاستفاده‌های مالی و فیشینگ، اسکیمینگ، هک کردن ، تهدیدات شبکه‌های اجتماعی، تهدیدات موبایل، روش‌های نوین ارائه اینترنت و همچنین بانکداری الکترونیک برای حاضران پرداخت .

ستوانیکم حسین صائبی گفت: بیشتر افرادی که در فضای مجازی مورد سوءاستفاده و کلاه‌برداری قرار می‌گیرند کاربرانی هستند که به نحوی آشنایی با مخاطرات و چالش‌های فضای مجازی  و سواد رسانه‌ای ندارند و در استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حریم خصوصی و ملاحظات امنیتی این فضا را لحاظ نمی‌کنند.

وی در راستای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی در فضای سایبرافزود: مدیریت و کاهش زمان استفاده از فضای مجازی، بالا بردن سواد اینترنتی،اعتنا نکردن به پیام‌های وسوسه‌آمیز و عدم اعتماد سریع، از راه‌های جلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار برای کاربران است. اگر از این فضا به‌طور صحیح استفاده نشود، می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

این کارشناس سایبری بیان داشت : اطلاعات مهم خود را از گوشی و یا لپ‌تاپ خود به یک محل امن منتقل کنید و از نرم‌افزارهای رمزگذار استفاده نمایید زیرا ممکن است گوشی یا لپ‌تاپ شما به سرقت رفته و یا گم شود و اطلاعات شما در اختیار دیگران قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد : یکی از شایع‌ترین کلاه‌ برداری‌های فضای مجازی ، تحت عنوان فیشینگ است که در این روش مجرمان با استفاده از درگاهی جعلی اقدام به کپی کردن کارت‌های بانکی شهروندان که درنهایت کلاه‌برداری و برداشت از حساب طعمه‌های خود می‌کنند .

کارشناس دایره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا خراسان شمالی با اشاره به قابلیت‌های سایت پلیس فتا، آن را پل ارتباطی با شهروندان خواند و گفت: پلیس فتا از کارکنان محترم عزیز درخواست می‌نماید در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، یا با شماره تلفن 21823507-۰58 گزارش کنند. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط