رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۹-۰۲ ۰۷:۵۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۱۸

هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی جرم است

رئیس پلیس فتا سمنان با اشاره به کشف یک مورد پرونده هتک حیثیت ، خاطر نشان کرد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، در فضای مجازی جرم است و پلیس با عاملان آن برخوردی قانونی و قاطع خواهد داشت.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا سمنان درتشریح این پرونده قضایی به خبرنگار ما گفت: در پی وصول یک فقره مرجوعه قضایی به شکایت یکی از شهروندان، مبنی بر اینکه شخص یا اشخاصی ناشناس از اطلاعات ورود به اکانت دانشجویی وی سوء استفاده نموده و با ورود غیرمجاز به سامانه مربوطه و بیان مطالب توهین آمیز به استاد مربوطه، موجب هتک حیثیت وی شده است ، پرونده اولیه تشکیل و موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به حساسیت پرونده، کارشناسان این پلیس با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکی و مستندات جمع‌آوری شده ، متهم را مورد شناسایی قرار دادند و در نهایت این مجرم سایبری به همراه ادله دیجیتال به مقامات ذی صلاح قانونی تحویل داده شد.

سرهنگ صادقی بیان داشت: متهم که هم خوابگاهی شاکی پرونده بوده است در تحقیقات مقدماتی منکر هر گونه جرم انتسابی شده و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با مدارک، مستندات و ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی اعتراف، واظهار کرد با توجه به اینکه با شاکی هم‌اتاقی بوده است از نام کاربری و رمزعبور ایشان آگاهی داشته و با عنایت به مشکلات قبلی بوجود آمده بین وی و شاکی،  اقدام به ورود مخفیانه به اکانت شاکی و ارسال پست‌های مربوطه از طرف ایشان نموده است.

این مقام مسئول ادامه داد: پلیس فتا با تمام توان نسبت به احقاق حقوق شهروندان در این حوزه اقدام می‌نماید و هتاکان و مجرمان حوزه سایبری را جهت سپردن به قانون تحت تعقیب قرار خواهد داد.

سرهنگ صادقی درباره اهمیت رمز عبور گفت: در حالی که کارشناسان پلیس فتا مرتباً به کاربران هشدار می‌دهند که به حداقل اصول امنیتی توجه نمایند، متاسفانه باز هم شاهد سهل‌انگاری‌های کاربران هستیم. این سهل‌انگاری‌ها نه تنها آرامش کاربران را به هم می‌ریزد، بلکه در بیشتر موارد تبعات مالی فراوانی را برای آن‌ها به همراه دارد. لذا کاربران با رعایت برخی نکات امنیتی اولیه مانند انتخاب گذرواژه قوی و پیچیده می‌توانند مانع سرقت اطلاعات خود شده و با آرامش کاملی در فضای مجازی به فعالیت بپردازند.

این مقام سایبری به کاربران فضای مجازی هشدار داد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، شامل تغییر یا تحریف و انتشار فیلم، تصویر و یا اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی و انتشار مطالب دروغ به قصد اضرار یا تشویش اذهان عمومی علیه دیگران در این فضا جرم تلقی شده و پلیس با عاملان آن برخوردی قانونی و قاطع خواهد داشت.

سرهنگ صادقی در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از کاربران درخواست کرد از مطالب آموزشی این سایت استفاده نموده و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط