رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-09-02 08:40
تنظیم اندازه قلم

پ

2:32
کد خبر: 145624

روسیه برنامه‌های خود را بر روی همه تلفن‌ها، کامپیوترهای شخصی، و تلویزیون‌ها در کشور نصب می‌کند

روسیه رسماً قانونی را تصویب کرده‌ است که فروش تجهیزات الکترونیکی را که نرم‌افزار روسی در آن نصب نشده ممنوع کرده ‌است.
 

این قانون - که از اول ژوئیه سال 2020 به مرحله اجرا گذاشته می‌شود - تجهیزات الکترونیکی فروخته شده در روسیه - مانند تلفن‌های هوشمند، رایانه‌ها و تلویزیون‌های هوشمند - را وادار می‌کند تا از قبل نصب شده با برنامه‌های شرکت‌های فنی روسی را از قبل نصب کند.

این لایحه در اوائل ماه جاری در پارلمان مطرح شده‌است. انتظار می‌رود که دولت برای هر دستگاه یک فهرست از نرم‌افزارهای روسی منتشر کند که تولید کنندگان باید در برگیرنده دستگاه‌های فروخته‌شده در کشور باشند.

iphone-xs-bgr.jpg

ایالتی دوما، نماینده مجلس فدرال روسیه گفت: "این لایحه برای شرکت‌های روسی سازوکارهای قانونی برای تبلیغ برنامه‌ها و خدمات خود در زمینه فناوری اطلاعات برای کاربران روسی فراهم می‌کند.علاوه بر این، این لایحه از منافع شرکت‌های اینترنتی روسی محافظت می‌کند، که باعث می‌شود تعداد سوء استفاده‌ها توسط شرکت های بزرگ خارجی که در زمینه فناوری اطلاعات کار می‌کنند، کاهش یابد."

اکنون که این لایحه همه سه رای در مجلس نمایندگان را تصویب کرده‌است، به شورای اتحادیه، مجلس سنا و سپس رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین قبل از اینکه به طور رسمی به قانون تبدیل شود فرستاده خواهد شد.

images_1.jpg

فروشندگان که با این قانون موافق نیستند، واجد شرایط جریمه حداکثر ۲۰۰،۰۰۰ روبل  و در نهایت برای جرائم مکرر ممنوع خواهند شد.

شایان ذکر است که دو سال پیش، گوگل مجبور شد پس از طرح رقیب محلی Yandex، شکایت ضد انحصارى را در کشور واگذار کند و  ادعا کرد که غول جستجو با وادار کردن سازندگان گوشی به نصب دستگاه‌ها با برنامه‌های گوگل و خدمات به منظور دستیابی به برنامه کاربردی گوگل، قوانین رقابت محلی را نقض کرده‌است.

این توافق 7.8 میلیون دلاری باعث شد Google علاوه بر اینکه به کاربران اجازه می‌دهد موتور جستجوی پیش فرض را در دستگاه های خود انتخاب کنند، اندروید را به موتورهای جستجو رقیب در روسیه ترغیب کند.

در حالی که این قانون جدید می‌تواند گامی برای محافظت از منافع شرکت‌های فنی محلی باشد، اما در حالی صورت می‌گیرد که دولت به طور پیوسته فشارهای زیرساخت‌های اینترنت در کشور را محکم می‌کند و نگرانی های مربوط به سانسور و نظارت را به وجود می‌آورد.

Image result foسیببr Pathology of.jpg

این نرم‌افزار پیام‌های پیام‌رسانی مانند تلگرام را مجبور کرده است تا در پی قوانین ضد‌تروریسم در کشور کلیه رمزگذاری کاربران را برای امنیت در ارتباطات الکترونیکی تحویل دهند و نیازمند خدمات رمزگشایی مکاتبات کاربر هستند.

درست در آغاز ماه جاری، روسیه قانونی را به نام "قانون حاکم بر اینترنت" تصویب کرد که هدف از آن، هدایت ترافیک وب و داده‌های روسیه از طریق نقاط کنترل شده توسط مقامات دولتی است به طور بالقوه این توانایی را می‌دهد که ارتباطات خود را در روسیه تغییر دهد، یا به وب گسترده جهانی در یک وضعیت اضطراری تبدیل شود.

کریستین میر از گزارشگران بدون مرز گفت: "  این قانون  ثابت می‌کند که رهبری روسیه آماده است تا زیرساخت‌های شبکه را تحت کنترل سیاسی قرار دهد تا هر وقت لازم باشد جریان اطلاعات دیجیتالی را قطع کند."
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط