رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-09-03 13:53
تنظیم اندازه قلم

پ

1:36
کد خبر: 145661

حیله‌گران مجازی با پیامک هم شما را به دام خواهند انداخت

رئیس پلیس فتا استان البرز با اشاره به موضوع سبد معیشتی مردم از سوی دولت گفت : در این وضعیت مردم فریب پیامک های جعلی را نخورند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز هشدار داد: با توجه به اینکه درزمان حاضر سبد معیشتی دولت، ثبت نام کارت سوخت و افزایش سهمیه بنزین از سوی دولت در حال انجام است کاربران مراقب ترفند احتمالی کلاهبرداران مجازی دراین شرایط باشند.

وی اضافه کرد: دریافت خدمات ازسوی دولت به هیچ وجه از طریق پیامک انجام نمی شود و مردم باید برای ثبت نام و گرفتن خدمت حتما از بصورت مجازی رسمی (سایت دولت همراه) اقدام کنند.

سرهنگ محمد اقبالی ادامه داد : برخی افراد شیاد با ارسال پیامک با موضوع نام نویسی کارت سوخت، طرح معیشتی دولت و افزایش سهمیه سوخت و  رمز یک بارمصرف اقدام به کلاهبرداری کرده که کاربران باید هوشیار باشند. کلاهبرداران با این شیوه به دنبال دریافت شماره کارت بانکی، رمز دوم، تاریخ انقضا و cvv۲ هموطنان هستند.

وی بیان داشت: مجرمان با راه اندازی سایت جعلی و ارسال پیامک، اقدام به فریب و هدایت کاربران به درگاه‌های جعلی بانک‌ها درخصوص جلوگیری از قطع یارانه‌ها می‌کنند که مردم باید برای پیشگیری از هرگونه جرم هوشیار باشند؛کلاهبرداران پس از هدایت متقاضیان به درگاه‌های جعلی (فیشینگ)، اطلاعات کارت بانکی آنها را کسب و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آنان می‌کنند.

این مقام انتظامی توصیه کرد : کاربران چنانچه پیامی با مضمون قطع یارانه، افزایش سهمیه سوخت، تعیین رمز یک بار مصرف دریافت کردند، به طور حتم  صحت آن را با مراجعه به سایت همان سازمان و مراجع ذیربط پیگیری کنند.

سرهنگ اقبالی خاطرنشان کرد: اگر مردم به دلیل ناآگاهی اطلاعات بانکی خود را در اختیار این افراد سودجو و کلاهبردار قرار داده‌اند، بلافاصله رمز دوم اینترنتی خود را تغییر دهند و اقدامات امنیتی کارت‌های بانکی خود را انجام دهند . ثبت اطلاعات در سایت‌های جعلی زمینه ساز سوء‌استفاده از کاربران را بوجود آورده که سبب سرقت اطلاعات و کلاهبرداری خواهد بود که  هوشیاری کاربران در موضوعات جرایم سایبری ضروری است.

وی به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه موضوع را با پلیس فتا از طریق سایت پلیس فتا به رس www.cyberpolice.ir گزارش دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط