رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

1:49
کد خبر: 145733

انهدام باند فیشینگ با بیش از 100 فقره کلاهبرداری

فرمانده انتظامی استان زنجان از شناسایی و دستگیری فیشینگ کاران حرفه ای با بیش از 100 فقره کلاهبرداری به ارزش تقریبی 20 میلیارد ریال توسط ماموران پلیس فتا استان خبر داد .

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سردار جهانبخش فرمانده انتظامی استان زنجان در تشریح این خبراظهار داشت: در پی وصول یک فقره پرونده و مراجعه حضوری یکی از شهروندان با موضوع کلاهبرداری سایبری، موضوع به صورت ویژه در دستور کار تیمی از کارشناسان  پلیس فتا  قرار گرفت.

فرمانده انتظامی استان زنجان افزود: درتحقیقات صورت گرفته مشخص شد متهمان با ارسال پیامک به افراد و هدایت قربانیان به درگاه‌های جعلی بانکی، پس از سرقت اطلاعات کارت بانکی کاربران، در فرصت مناسب اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آنها می کردند.

وی ادامه داد: با اقدامات فنی و شگرد‌های خاص پلیس، متهمان دریکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرارگرفتند و طی هماهنگی قضایی انجام شده تیمی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت نامبردگان مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله‌های دیجیتال، تعداد 8 نفر را شناسایی و دستگیر کردند.

این مقام انتظامی گفت: متهمان ابتدا منکرجرمشان شدند ولی پس از مواجهه ‌با مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان، به بیش از 100 فقره کلاهبرداری از طریق سرقت اطلاعات کارت بانکی (فیشینگ) در کل کشور اعتراف کردند .

سردار جهانبخش در ادامه با اشاره به اینکه طی این اقدام مجرمانه، بیش از 20 میلیارد ریال از افراد متعدد در کل کشور کلاهبرداری شده است، بیان داشت :علی‌رغم اینکه پلیس فتا بارها در خصوص این شگرد کلاهبرداری به‌ شهروندان از طریق رسانه‌های گروهی و خبرگزاری‌ها اطلاع رسانی کرده است، ولی همچنان شاهد فریب مردم و گرفتار شدن در دام کلاهبرداران با ترفندهای مختلف هستیم.

ابن مقام مسئول ضمن توصیه به شهروندان در خصوص فعال نمودن رمزهای یکبار مصرف، خاطر نشان کرد: مجرمان از طریق فیشینگ یک وب‌ سایت جعلی شبیه آدرس اصلی می‌سازند و شهروندان باید دقت داشته باشند که خودشان حتماً لینک اصلی بانک را وارد کنند و به لینک‌های ارسالی توجهی نداشته باشند.و در صورت مواجهه با درخواست اجاره کارت بانکی، به هیچ عنوان این کار را انجام ندهند.

فرمانده انتظامی استان زنجان از شهروندان خواست دقت لازم داشته باشند که آدرس‌های پرداخت الکترونیکی با پروتکل https و نماد shaparak.ir شروع شود  و در صورت  استفاده از صفحات پرداخت بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنند، خریدهای خود را در صفحات دارای نماد اعتماد الکترونیکی انجام دهند و به محض رصد هرگونه صفحه مشکوک   آن را در سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی  www.cyberpolic.ir  گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط