رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۹-۰۹ ۱۴:۳۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۱۳

اعتیاد اینترنتی و انواع آن

امروزه استفاده از کامپیوتر، تلفن، تبلت، و دیگر وسایل الکترونیکی که با آن می‌توان به اینترنت وصل شد افزایش داشته است، به‌طوری که این مسئله باعث پدید آمدن اعتیاد به اینترنت شده است در زیر به برخی از آن‌ها و ویژگی‌های بازر این اختلالات اشاره می‌شود.

اعتیاد به چت و گفتگوی اینترنتی:

عضو بودن در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مانند، تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و دیگر محیط‌های چت و گفت‌ وگو. ویژگی افرادی که دچار اعتیاد به چت و گفتگوی اینترنتی هستند، این است که معمولاً بیش از حد درگیر روابط اینترنتی بوده و دوستی اینترنتی خیلی سریع اهمیت و جایگاه روابط خانوادگی و دوستان قدیمی را می‌گیرد.

06_21.jpg

اعتیاد به خرید اینترنتی:

در حال حاضر خرید و فروش آنلاین افزایش یافته است و امکان خرید سریع برای افراد فراهم شده است. ویژگی اصلی اعتیاد به خرید اینترنتی این است که فرد کنترلی بر رفتارهای خرید کردن خود ندارد و نمی‌تواند جلوی خریدهای غیر ضروری را بگیرد.

اعتیاد به ذخیره اطلاعات در اینترنت:

دسترسی زیاد به اطلاعات در اینترنت، باعث شده برخی افراد به جمع آوری بیش از حد اطلاعات بپردازند مثل وسواس ذخیره کردن که هیچ چیزی را دور نمی‌اندازند این افراد نیز همه اطلاعات اضافی را ذخیره می‌کنند.

01_42.jpg

اعتیاد به بازی‌های اینترنتی:

بیشتر اعتیاد به اینترنت را بازی‌های آنلاین تشکیل می‌دهند ویژگی اعتیاد به بازی اینترنتی، شامل بازی بیش از اندازه و طولانی که باعث از دست دادن کنترل بر بازی، از دست دادن علاقه به بازی‌ها و سرگرمی‌های قبلی است و ترک این بازی‌ها باعث اضطراب، بی‌قراری، غمگینی درفرد می‌شود.

اعتیاد به هرزه ‌بینی در اینترنت:

هرزه ‌بینی از بخش‌های بسیار رایج و پرجاذبه‌ی اینترنت برای افراد جوان است . تعداد زیاد سایت‌هایی که مطالب مستهجن وفیلم‌ها و عکس‌های پورن و مطالب هرزه می‌گذارند و دسترسی آسان به آن‌ها باعت می‌شود که افراد به اعتیاد هرزه ‌بینی مبتلا شوند.

02_54.jpg

اعتیاد به هرزه خوانی در اینترنت:

خواندن مطالب مبتذل از خطرات فضای مجازی است؛ هرزه خوانی شاید در ابتدا یک کنجکاوی کوتاه باشد ولی وقتی که به مدت طولانی ادامه پیدا کند این ویژگی تبدیل به رفتاری می‌شود که فرد هر روز بدون کنترل خودش به دنبال آن است و دیگر نمی‌تواند از آن دست بکشد. و فرد به اعتیاد به هرزه‌خوانی مبتلا می‌شود.

اعتیاد به مبتذل نویسی در اینترنت:

از آنجایی که در اینترنت وفضای مجازی محدودیت‌های دنیای واقعی وجود ندارد برخی افراد که اکثراً مشکلات جنسی و رفتاری دارند در چت روم مطالب رکیک و مستهجن می‌نویسند و از این کار لذت می‌برند.

03_44.jpg

اعتیاد به قمار اینترنتی:

اعتیاد به قمار بسیاری از رفتارها را در بر می‌گیرد که علاقه مفرط به قماربازی اینترنتی یکی از آنهاست، ویژگی افراد مبتلا به اعتیاد به قمار اینترنتی به منظور کسب درآمد از بازی‌های اینترنتی، از دلالی اینترنتی استفاده می‌کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط