رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 145815

برداشت غیرمجاز از حساب بانکی در صدر جرایم استان مرکزی

رئیس پلیس فتا استان مرکزی با اشاره به اینکه برداشت غیرمجاز از حساب بانکی در صدر جرایم استان مرکزی قرار دارد، اظهار داشت: مهم‌ترین عامل پیشگیرانه در این امر، در اختیار قرار ندادن رمز عابر بانک نزد دیگران و عدم دانلود نرم‌افزار از منابع نامعتبر است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی ضمن حضور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه استان مرکزی رتبه دهم کشور به لحاظ وقوع جرایم سایبری است، بیان داشت: جرایم سایبری نسبت به سال گذشته در سطح استان دارای افزایش بوده است و با برنامه‌ریزی جامع پلیس، در حوزه کشف جرایم سایبری استان مرکزی دارای رتبه نخست در سطح کشور است.

وی اظهار داشت: از جرایم رخ‌داده در حوزه فضای مجازی در 8 ماهه امسال برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی افراد با حدود 62 درصد، در صدر جرایم اینترنتی استان مرکزی قرار دارد و کلاهبرداری رایانه‌ای با 18 درصد ، هتک حیثیت علیه افراد هم با 12 درصد و سایر جرایم با 2 درصد رتبه‌های بعد را به خود اختصاص داده‌اند.

سرهنگ آنقی عمده این جرایم را برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب افراد عنوان کرد و افزود: رایج‌ترین این کلاهبرداری ها با روش فیشینگ یا جعل صفحات اینترنتی تحت عنوان خرید نرم‌افزارهایی مثل ماهواره جیبی، فیلتر شکن، همدم یاب و دوست یاب، ثبت‌نام کارت سوخت، یارانه صورت می‌پذیرد.

این مقام انتظامی در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: پس‌ازاین که افراد به این تارنماها ورود کردند بایستی مبلغی را بابت خرید یا حق عضویت بپردازند که در هنگام پرداخت به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌شوند و اطلاعات خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند و آن‌ها هم در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب افراد می‌کنند.

وی در همین راستا به تمامی کاربران اینترنتی توصیه کرد: از ورود به این‌گونه تارنماها خودداری کرده و از سایت‌های مجاز که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند خرید کنند و توجه داشته باشند که آدرس اینترنتی درگاه‌های پرداخت بانکی حتماً باید با عبارت Https شروع‌ شده باشد.

سرهنگ احسان آنقی در ادامه به کاربران توصیه کرد: از صفحه‌کلید مجازی سایت یا ویندوز استفاده کنند، همچنین کد امنیتی بایستی با هر بار به اصطلاح رفرش کردن تغییر کند که در غیر این صورت این درگاه جعلی بوده و صاحب آن قصد کلاهبرداری از شما را دارد.

وى در رابطه با شیوع کلاهبرداری‌های اینترنتى، تلفنى و پیامکى گفت: در این شیوه که طی چند سال اخیر کانون توجه کلاهبرداران قرارگرفته، از ترفندهایى مانند برنده شدن وجه نقد، سفرهاى زیارتى حج، عتبات و مشهد مقدس، برنده شدن کالا با قیمت ارزان‌تر از سوى شبکه‌هاى رادیویى و تلویزیونی، اپراتورهاى تلفن همراه و یا تماس از سوی شرکت‌هاى سازندگان محصولات خودرو و مؤسسات خیریه، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: این کلاهبرداری‌ها به صورت مهندسى اجتماعى صورت مى‌گیرد و روشى است که در آن با استفاده از اصول روانشناسى اجتماعى کاربران را فریب مى‌دهند تا آن‌ها به دست خود اطلاعات مهم و حساسى را فقط با یک تماس و یا ارسال یک پیامک و یا ارتباط اینترنتى و ایمیلى افشا کنند.

این مقام مسئول افزود: در این شگردهاى کلاهبردارانه حتى افراد حرفه‌اى نیز ممکن است فریب‌خورده و ناخواسته اطلاعات ارزشمندى را در اختیار تماس‌گیرنده قرار دهند. پس هرگز به مکالمات تلفنى و متن پیامک‌هاى دریافتى از سوى افراد و شماره‌هاى ناشناس اعتماد نکنید.

وى در خصوص پیشگیرى از وقوع چنین کلاهبرداری‌هایی گفت: شهروندان همیشه به یاد داشته باشند براى واریز وجه به‌حساب آن‌ها فقط شماره کارت یا شماره حساب کافى است و به‌هیچ‌عنوان نیازى به ارسال سایر مشخصات کارت بانکى نظیر رمز دوم، cvv2، تاریخ انقضاء و مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز وجود ندارد.

otp_sms_0.jpg

رمز یک‌بار مصرف (OTP) بهترین راه مقابله با فیشینگ‌کاران

سرهنگ آنقی عنوان کرد: رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای دی‌ماه برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت به صورت اجباری اجرایی می‌شود و باید مشتریان سرویس ارائه رمز دوم پویا با اپلیکیشن یا پیامک را با مراجعه به خودپرداز فعال کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در پایان گفت: رمزهای یکبارمصرف برای هر تراکنش مالی اینترنتی به صورت پیامک برای کاربر ارسال می‌شود و دارای زمان مشخصی بوده و بعد از آن زمان آن رمز منقضی خواهد شد، بنابراین رمز شما پویاست و احتمال افشاء آن نیست و از طرفی رمز فقط برای همان تراکنش است.

وی خاطرنشان کرد:‌کاربران می‌توانند با مراجعه به بانک این فرآیند را برای حساب خود فعال کنند و اگر فردی از طریق فیشینگ بخواهد اطلاعات مالی شما را سرقت کند باید به رمزهایی که توسط بانک برای شما ارسال می‌شود دسترسی پیدا کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط