رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

2:25
کد خبر: 145831

رمز یکبار مصرف کلاهبرداران را زمین گیر می‌کند

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: استفاده رمزهای یکبارمصرف به‌جای رمز ثابت از بهترین شیوه های کاهش برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های شخصی شهروندان است.

 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ اقبالی رئیس پلیس فتا البرزاظهار داشت: اکنون در حال گذر از دنیای سنتی به دنیای دیجیتال هستیم و این بستر جدید همه فعالیت ها و خدمات دریافتی مورد نیاز را تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: بیشتر مردم از این خدمات و سامانه ها ایجاد شده در عرصه بانکی و الکترونیکی مطلع هستند و از آن استفاده می کنند و در این بین یکی از خدمات بارز و برجسته ، خدمات الکترونیکی بانک ها است که در تمام نقاط کشور و از سوی تمامی بانک ها ارائه و عرضه می شود.

رییس پلیس فتا استان البرز افزود: به موازات تحولات و پا نهادن در عرصه دیجیتالی، ضرورت دارد که نظام بانکی نیز علاوه بر تسلط به دانش روز در این عرصه نیز ورود داشته و زیرساخت های لازم را نیز مهیا نماید چرا که سیستم های ایجاد شده چند سال گذشته ، اکنون نمی تواند پاسخگوی نیاز مشتریان یا تامین کننده امنیت لازم برای آنان باشد .

اقبالی گفت:در بخش آمار فراوانی جرائم در بستر فضای مجازی، رتبه نخست به برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی افراد اختصاص دارد، چرا که با آگاهی از اطلاعات کارت و رمز دوم ، برداشت از کارت بانک برای کلاهبرداران این فضا امکان پذیر خواهد بود.

این مقام مسئول بیان داشت : با توجه به فراوانی فیشینگ و عدم اطلاعات کافی عموم مردم ، هکرها در بستر فضای مجازی ، یک درگاه جعلی مشابه با درگاه یکی از بانک ها طراحی نموده و آنهایی که از سواد رسانه ای و دانش روز بی بهره هستند به راحتی در این دام گرفتار می شوند.

سرهنگ اقبالی خاطر نشان کرد: افراد ناآگاه تمام اطلاعات لازم برای برداشت از کارت یعنی CVV۲ ، رمز دوم ، شماره کارت و تاریخ انقضای کارت را وارد درگاه های جعلی کرده و وقتی عکس العملی از سوی درگاه نمی بینند به تصور پایین بودن سرعت اینترنت و یا خطای سرورهای بانک، خیلی راحت از این صفحه می گذرند که مدتی بعد با پیامک برداشت از کارت مواجه می شوند.

وی خاطر نشان کرد : این برداشت ها به حساب ها و کارت هایی واریز می شوند که خود آنها نیز هک شده و سپس با خرید در یکی از مراکز تجاری با کارت جعلی، مبالغ را برداشت می کنند و این در حالی است که کارت دوم، واسطه یا قربانی است.

رییس پلیس فتا استان البرز اظهار داشت:با ایجاد زیرساخت های لازم برای استفاده از رمزهای پویا و اطلاع رسانی گسترده در بین مردم و دارندگان کارت های بانکی، میتوان شاهد کاهش جرائم اینترنتی بود.

وی افزود:ضرورت دارد سیستم بانکی علاوه بر ایجاد زیرساخت ها، در عرصه اطلاع رسانی نیز به صورت گسترده ورود شود.

سرهنگ اقبالی گفت: بعد از اجرای این طرح در روزها و ماه های آتی می بایست بازخورد استفاده از رمزهای پویا را با پایش و دریافت خروجی ها رصد نموده و در به روزرسانی و ارتقای آن برنامه هایی داشته باشیم .
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط