رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-09-18 13:02
تنظیم اندازه قلم

پ

2:33
کد خبر: 145922

نحوه حذف کی لاگر پنهان در سیستم عامل اندروید

شکی نیست که تلفن‌های هوشمند می‌تواند زندگی روزمره ما را آسان کند. از طرف دیگر می‌تواند کاربر را با مسائل جدی‌ مواجه سازد. ازآنجایی‌که داده‌های مهم زیادی را در تلفن هوشمند خود ذخیره می‌کنیم، همان داده‌ها، هدف اصلی هکرها برای نفوذ و به سرقت بردن اطلاعات است. درست مانند رایانه‌ها، سیستم‌عامل اندروید درگوشی‌ها نیز مستعد خطرهای امنیتی زیادی مانند تلاش برای هک کردن، کی لاگر، جاسوس‌افزارها و غیره است.
ازجمله این خطرها، کی لاگرها هستند که هنوز هم شناخته‌شده و ترسناک‌ترین تهدیدات امنیتی در رایانه ها و تلفن‌های هوشمند هستند. هرچند که تأثیرگذاری آن‌ها  باگذشت زمان و به‌ آرامی در حال کاهش است، زیرا کاربران نسبت به قبل استفاده هوشمندانه‌تری از تلفن و سیستم رایانه خوددارند، اما بااین‌وجود هنوز هم موجب  آسیب‌های زیادی برای کاربران می‌گردد.

کی لاگر اندروید چیست؟

دقیقاً مانند کی لاگرهای دسکتاپ، کی‌لاگر اندروید، یک برنامه جاسوسی ساده است که بر روی گوشی شما نصب می‌شود. به عبارتی دارای همان کاربرد است. این برنامه برای ضبط هر آن چیزی که از طریق صفحه‌ کلید مجازی آن را تایپ می‌کنید، کاربرد دارد. تمام چیزهایی که در اندروید تایپ می‌شوند ازجمله پیام‌های متنی، ایمیل، نام کاربری، کلمه عبور و غیره توسط کی لاگرها ضبط و ثبت می‌شوند.

چگونه کی لاگرها را از اندروید پاک‌ کنیم؟

1. منبع را بیابید. 

در حذف کی لاگرها، اولین قدمی که باید بردارید این است که بدانید چگونه کی لاگرها می‌توانند وارد دستگاه شما شوند. اول، کسی که از دستگاه شما استفاده کند و اسکریپتی را خواسته یا ناخواسته اجرا کند.نصب برنامه‌های غیر اصلی که ممکن است حاوی بدافزارهای کی لاگر باشد و خود شما به‌ عنوان کاربر باید وجود آن‌ها را شناسایی کنید. در صوت تشخیص حذف آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود.

Untitled.png

2. فعالیت‌های غیرمعمول را بررسی کنید.

نکته دوم این است که باید موارد ناشناخته و مشکوک که در سیستم شما رخ می‌دهد را نیز بررسی کنید. مانند هر اسکریپتی که (کد برنامه‌نویسی) باعث می‌شود دستگاه شما غالباً دوباره راه‌اندازی شود آنگاه چیزی مشابه این در سیستم شما رخ دهد، بیانگر این است که دستگاه شما توسط کی لاگرها آلوده‌شده و مورد حمله قرارگرفته است.

Untitled_0.png

 3. از Antimalware استفاده کنید.

چگونه میتوان کی لاگرها را حذف نمود؟ پاسخ این سؤال ساده است. برای انجام آن می‌توان از هر ضد ویروسی استفاده، بدافزار را اسکن و با حذف آن، همه دستگاه ها را ایمن نمود. علاوه بر آن به دنبال نرم‌افزاری باشید که حتی در پس‌زمینه‌ها از داده‌های زیادی استفاده کند و برنامه را حذف کرده و سپس دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید. به‌ طورقطع، همه موارد ذکرشده در حذف هر نوع کی لاگر در دستگاه شما مؤثر خواهد بود.

Untitled_1.png

 

پس از حذف بدافزارهای کی لاگر یا اسپای ور(Spyware) حتماً لازم است یک برنامه‌ی ضدویروس مناسب را بارگیری و نصب کنید. پیشنهاد ما برای محافظت بیشتر دستگاه اندروید در برابر تهدیدات امنیتی مانند جاسوس‌افزارها، کی لاگرها و غیره استفاده از مالور بایتز(malware bytes) است.

4. مدیر فایل و پوش بارگیری را بررسی کنید.

در هر یک از پوشه ها به‌طور مجزا، مدیر فایل را بازنگری و بررسی کتید. آیا در پوشه، فایل های مخفی وجود دارد یا خیر و در صورت مشاهده پَروَنجا که ممکن است بدافزار کی لاگر باشد، تنها کافی است آن را حذف کنید. این فرایند می تواند زمان‌بر باشد. اما همان‌گونه که می دانید درنهایت دستگاه شما برای استفاده ایمن‌تر خواهد شد. همچنین بخش برنامه‌های نصب‌شده بر روی اندروید خود را بررسی کنید و اگر برنامه‌ی مشکوکی که از وجود آن بی‌اطلاع بودید را یافتید، بلافاصله آن را حذف کنید.

Untitled_2.png

 

مترجم: فرحناز اسکندرلو 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط