رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

1:44
کد خبر: 145978

کلاهبرداری با ساخت حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی با شماره شهروندان

کارشناس جرایم سایبری پلیس فتا استان خوزستان با اشاره به لزوم هوشیاری همشهریان در استفاده از شبکه‎‌های اجتماعی، نسبت به سوءاستفاده از شماره تلفن آنها در شبکه‌های اجتماعی خارجی توسط کلاهبرداران هشدار داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: ستوان یونس عیسی‌پره کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان اظهار کرد:طی روزهای گذشته گزارش‌های زیادی از طرف شهروندان مبنی بر هک شبکه‌های اجتماعی خود توسط افراد ناشناس و یا ساخت شبکه اجتماعی با شماره آنان، به پلیس فتا رسیده که با توجه به حساسیت موضوع، لازم است نکاتی در این زمینه به شهروندان گفته شود.

وی افزود: در این گزارش‌ها یک نکته مشترک وجود دارد و آن اینکه همه گزارش دهندگان از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنند و این مورد دست کلاهبرداران و مجرمین را برای اجرای نقشه خود باز می‌گذارد، همچنین کلاهبرداران در این شیوه با سوءاستفاده از سهل‌انگاری افراد، به خصوص افراد مسن، اقدام به فعال کردن شبکه‌های اجتماعی با شماره تلفن آنان می‌ کنند.

این کارشناس جرائم سایبری بیان کرد: افرادی که از گوشی‌های ساده استفاده می‌کنند با تصور اینکه نمی‌توان از شماره سیم کارت آنها سوءاستفاده کرد، این موضوع را بی‌اهمیت به حساب می‌آورند، در صورتی که اینگونه نیست و مجرمان به راحتی می‌توانند از بی‌احتیاطی آنها سوءاستفاده کرده و حساب کاربری آنها را در شبکه‌های اجتماعی هک کرده یا با شماره تلفن آنها یک حساب کاربری ایجاد کنند.

این مقام انتظامی افزو: با این ترفند مجرمان ، کد تاییدی به صورت پیامک برای فرد قربانی ارسال می‌شود. در مرحله بعد کلاهبرداران با شیوه و شگردهای مختلفی کد تایید را از خود فرد قربانی به دست می‌آورند و با این کار یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی با شماره وی ایجاد می‌کنند. در واقع این خود اشخاص هستند که اجازه دسترسی افراد مجرم به حساب کاربریشان را می‌دهند. 

ستوان عیسی پره ادامه داد: پس از اینکه مجرمان شبکه اجتماعی را با شماره سیم کارت شهروندان فعال کردند، انواع جرائم و کلاهبرداری‌ها را  با این شماره انجام می‌دهند و در صورت عدم پیگیری موضوع توسط صاحب اصلی شماره، تبعات زیادی برای وی به‌دنبال دارد.

این مقام مسئول به شهروندان توصیه کرد: شهروندان از سپردن گوشی خود به دیگران، بخصوص افراد ناشناس و نامطمئن به شدت خودداری کنند. همچنین پیامکی را که برای آنها ارسال شده به هیچ وجه برای فرد دیگری نفرستند، به‌خصوص اگر این پیامک حاوی کد یا رمز باشد. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط