رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

2:17
کد خبر: 146049

روش‌های پیشگیری از پول‌شویی

متخصصین مقابله با جرائم سازمان یافته، هشدارهای اتحادیه اروپا جهت ریشه‌کن کردن پول شویی را به حسابداران، حساب‌رسان و مسئولین مالی تاکید نموده‌اند. پیرو بسته‌های مبارزه با پول‌شویی سال 2015، اتحادیه اروپا نیز در ابتدای سال جاری بسته‌های پیشنهادی ارائه داده است

واضح است وجود هر دو بسته حاکی از درماندگی مقامات مسئول از منع ورود و اختفای پول غیرقانونی در کسب و کار است. با تعیین قانونی سقف 14 سال حبس، کارشناسان شرکت امنیتی"راولی" به متخصصان امور مالی به افزایش آگاهی و پیشگیری از پولشوئی هشدارهای لازم را داده‌اند.

001_11.jpg
 
عزیز رحمان از سهامداران ارشد شرکت امنیت سایبری"راولی" اعلام داشت: "اگر صادقانه بگوییم، قوانین جدید اتحادیه اروپا، به منزله زنگ خطری است برای صاحبان کسب و کارهایی که مورد اغفال قرار گرفته‌اند."

این مشاور قانونی ارشد افزود افراد با طرح سؤالات ذیل به درک مناسبی از مثال‌های پول‌شویی می‌رسند:

1- آیا اطرافیان شغلی شما در مورد مقدار دقیق پول یا هویت سرمایه‌گذاران ناآگاه هستند؟ حساسیت نشان دهید.

2-آیا مقررات و شرایط غیرعادی در معاملات مطرح شده است؟ به دلایل آن پی ببرید.

02_58.jpg
 
3-آیا شخصی به‌طور اتفاقی با شما ارتباط برقرار کرده و ابراز تمایل به سرمایه‌گذاری و شراکت نموده است؟ در مورد انگیزه اصلی تحقیق کنید.

4-آیا در ارتباط کاری شمال با شرکا و کسب و کارهای دیگر تغییرات ناگهانی ایجاد شده است؟ درعلت‌یابی سخت‌گیرانه عمل کنید

5-آیا بدون اعلام صحیح مقصد و بدون دلیل، پولی جابه‌جا شده است؟ و آیا درخواستی مبنی بر استفاده از حساب بانکی دیگری شده است؟ حتماً به این سری از علائم جدی، واکنش مناسب ارائه دهید.

03_47.jpg
 
6-آیا به افزایش غیرعادی تجهیزات و دارایی‌ها برخورده‌اید؟ و آیا شخصی بطور غیرمنتظره ادعای از بین رفتن پول و سرمایه نموده است؟ همچنین اگر با درخواست پرداخت نقدی مواجه شدید، هوشیارانه‌ترعمل نمایید.

حتی درصورت بی‌گناهی و جابجایی پول بدون اطلاع شما، موظف به پرداخت جرائم هنگفت خواهید شد، بالاخص اگر از کسب و کار شما در این جابجایی استفاده شده باشد.

04_53.jpg

اقدامات پیشنهادی پیشگیرانه در زمینه پول‌شویی به شرح زیر‌ است:

1- سیاست ضد پول‌شویی به صورت اشکار و واضح بیان شده و با گماردن کارکنان آگاه از مسئولیت‌های قانونی کسب وکار خود، از آن‌ها خواسته تا هرگونه مورد مشکوک را گزارش نمایند.

2-از هویت شرکای داخلی و خارجی در ارتباط با انتقال پول به درون یا بیرون مجموعه خود، بررسی دقیق بعمل آورید.

3-با صرف زمان مناسب، از هویت و ماهیت افراد ذینفع در معاملات و روابط تجاری طرفین خود با خبر شوید.

05_27.jpg
 
4-جهت مقابله با شگرد‌های متعدد پول‌شویی، در صدد تبیین سخت‌گیرانه روند حسابداری و نظام پولی در مجموعه خود باشید.

5- در جهت ممنوعیت پول نقد تا سقفی خاص، سیاست‌گذاری نمایید.

6-کارکنان ارشد را موظف به موشکافی منابع مالی معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها نمایید. همچنین در صدد طرح روشی جهت شفافیت مالی شخص ثالث کسب و کارتان باشید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط