رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:11
تنظیم اندازه قلم

پ

1:56
کد خبر: 146088

یوروپول ، شبکه جرایم سایبری بد افزار Imminent Monitor RAT را از کار انداخت

سازمان Europol (آژانس اتحادیه اروپا برای اجرای قانون‌های بین المللی ) گزارشی در خصوص از کار انداختن یک شبکه بزرگ مربوط به جرایم سایبری را ارایه داد. این گروه سایبری ، پشت پرده بدافزار Imminent Monitor RAT بودند که به هکر اجازه کنترل کامل کامپیوتر قربانی را می‌داد.

تا کنون حدود 15 هزار نسخه از این بدافزار توسط این شبکه جرایم سایبری فروخته شده و ده‌ها هزار قربانی در 124 کشور جهان را مورد هدف قرار داده است.

متاسفانه RAT‌ها از آن دسته ابزار‌های هستند که سطح دسترسی بسیار بالایی ارایه داده و هکر می‌تواند کنترل کامل رایانه قربانی را بدست بگیرد. کشف RAT‌ها در کامپیوتر قربانی کار دشواریست و تنها یک متخصص می‌تواند سیستم را از شر این بدافزارها ، خلاص کند.

براساس اطلاعیه مطبوعاتی یوروپول ، مقامات این سازمان ، در ماه ژوئن سال جاری حکم جستجو را علیه توسعه دهنده و خریداران Imminent Monitor RAT  در  استرالیا و بلژیک اجرا کردند.هدف آنها احتمالاً شناسایی تیم توسعه دهنده ، خریداران یا فروشندگان مجدد بود.

علاوه بر این ، 13 نفر از مشتری‌های پر کار این بد افزار نیز در استرالیا ، کلمبیا ، چک ، هلند ، لهستان ، اسپانیا ، سوئد و انگلستان دستگیر شدند. مأمورین اجرای قانون همچنین بیش از 430 دستگاه از خریداران کشف و ضبط کرده اند.

 

remote-access-trojan.png

این بدافزار خطرناک ، ویژگی‌های زیر را به هکر اریه می‌دهد:
•    ضبط کلیدها‌ی رمز نگاری.
•    سرقت داده‌ها و رمزهای عبور از مرورگرها.
•    جاسوسی از قربانیان از طریق وبکم خود.
•    بارگیری / اجرای پرونده‌ها.
•    غیرفعال کردن نرم افزار ضد ویروس و ضد بدافزار.
•    توقف فرآیندهای در حال اجرا.
•    و ده‌ها عمل دیگر.

این بدافزار خطرناک تنها با قیمت 25 دلار به فروش می‌رسد و با توجه به تخمین فروش 15 هزار تایی این بدافزار ، توسعه دهندگان آن توانسته اند از این بدافزار 375 هزار دلار  بدست بیاورند.

به گفته استیون ویلسون رئیس مرکز جرایم سایبری اروپا ( یوروپول) "ما اکنون در دنیایی زندگی می‌کنیم که فقط با 25 دلار آمریکا ، می‌توان صاحب یک بدافزار شد و دست به جرایم سایبری زد. جرایمی‌که تنها با کلیک ماوس می‌تواند اطلاعات شخصس شما را به سرقت ببرد و جاسوسی شما را بکند.

در عملیاتی مشابه، یوروپول ، شبکه جرایم سایبری یک تروجان دیگر به نام Luminosity Link را دو سال پیش متوقف کرد.

برای جلوگیری از قربانی شدن در معرض چنین تهدیدهایی ، به کاربران و سازمانهای مختلف توصیه می‌شود که اقدامات لازم مانند به روزرسانی کامل نرم افزار خود ، پیکربندی صحیح فایروال ، جلوگیری از باز کردن پیوست‌های ایمیل مشکوک یا URL‌های مشکوک را در دستور کار خود قرار دهند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط