رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-09-30 15:36
تنظیم اندازه قلم

پ

1:55
کد خبر: 146123

نا‌آگاهی کاربران عامل افزایش فیشینگ

رئیس پلیس فتا استان بوشهر، با بیان اینکه ناآگاهی کاربران عامل افزایش فیشینگ است، گفت: مردم با فعالسازی رمز دوم یک‌بار مصرف از فیشینگ در امان بمانند. 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا:سرهنگ "مهدی قاسمی" رئیس پلیس فتا بوشهر در این خصوص گفت: فیشینگ راهی است که تبهکاران، اطلاعاتی نظیر کلمه کاربری، رمز عبور، شماره ۱۶ رقمی عابر بانک، رمز دوم و CVV2 را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات به سرقت می برند. 

این مقام مسئول ادامه داد: شبکه های اجتماعی، سایت‌های حراجی و درگاه‌های پرداخت آنلاین نمونه‌ای از ابزارهای الکترونیکی ارتباطات می‌باشند.

وی افزود: کلاهبرداری فیشینگ از طریق ایمیل‌ها و پیام‌ها صورت می‌پذیرد و قربانیان به صورت مستقیم اطلاعات حساس و محرمانه خود را در وب سایت‌های جعلی که در ظاهر کاملاً شبیه وب‌سایت‌های سالم و قانونی می‌باشد وارد می کنند . 

قاسمی تصریح کرد:حقه‌ فیشینگ یکی از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی برای فریب کاربران می‌باشد که علی‌القاعده از ضعف امنیتی یک وب‌سایت برای انجام عملیات مجرمانه خود استفاده می‌کنند. 

وی بیان کرد: از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری، استفاده از رمز دوم یکبار مصرف یا رمز پویا هست که توصیه می‌شود هم استانی‌های گرانقدر، این رمز دوم را از بانک‌هایی که در آن حساب بانکی دارند و با آن حساب‌ها فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی، خرید یا انتقال و ... انجام می‌دهند مطالبه  کنند.

قاسمی خاطرنشان کرد: با استفاده از رمز دوم یکبار مصرف، ضریب اطمینان و امنیت بسیار بالاتر رفته و اگر به هر شیوه‌‌ای اطلاعات حساب افراد توسط مجرم سایبری فیشینگ شد، به‌ علت یکبار مصرف بودن رمز دوم، امکان سوءاستفاده از اطلاعات کپی شده از بین می‌رود.

این مقام انتظامی برای استفاده ایمن کاربران توصیه کرد :همیشه آدرس سایت های مذکور را شخصاً در قسمت آدرس بار مرور گر اینترنتی تایپ کنید و از رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف یا در شبکه‌ های اجتماعی تبلیغ شده خودداری کنید.

رئیس پلیس فتا بوشهر تأکید کرد : ترجیحاً قابلیت اطلاع رسانی پیامکی حساب‌های خود را فعال تا در صورت اولین برداشت یا سرقت احتمالی و اولین تراکنش غیر مجاز، اطلاع یافته و سریعاً رمز اول و دوم خود را تغییر دهید.

شایان ذکر است، پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات و شکایات خود را در خصوص این گونه مؤسسات از طریق مراجع قضایی طرح شکایت کنند تا توسط پلیس فتا موضوع رسیدگی شود و یا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@  در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در ارتباط باشند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط