رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۲۲:۴۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۳۳

جاسوسی پیام‌رسان ToTok از میلیون‌ها کاربر اندروید و آیفون

بنابرگزارشات، دولت امارات‌متحده‌عربی از برنامهToTok برای جمع‌آوری داده‌ها،اطلاعات و جاسوسی استفاده کرده‌است  (قابل ذکر استToTok  را با Tiktok  اشتباه نگیرید)

علیرغم ادعاهای زیاد گوگل و اپل مبنی بر اطمینان به برنامه‌های ارائه شده آنان در فروشگاه گوگل‌پلی و اپ‌استور ، محققان همچنان برنامه‌های جاسوسی را در این پایگاه‌ها پیدا می‌کنند. دلیل این که چنین برنامه‌هایی مانند جرایم سایبری، مخرب تلقی می‌گردند، پتانسیل استفاده از آنها به عنوان ابزار جاسوسی برای دولت‌ها است.
آخرین مورد در لیست برنامه‌های موبایلی جاسوسی در فروشگاه‌های اپل و گوگل‌پلی، پیام‌رسان بسیار محبوب ToTok است که توسط شرکت اماراتی بریج هلدینگ(Breej Holdings) ارائه شده است.به گزارش نیویورک تایمز، این یک برنامه پیام‌رسان و تماس صوتی فوری است که احتمالاَ دولت امارات متحده عربی از آن به عنوان یک ابزار جاسوسی استفاده می‌کند.
بنا به گزارشی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، "نرم افزار پیام‌رسانی سریع و امن" ToTok می‌تواند تقریبا هر حرکت، گفتگو، صدا، تصویر و ارتباط فردی که برنامه را در دستگاه تلفن همراه خود نصب می‌کند، پیگیری کند. این روش برای حفاظت داده‌ها از جاسوسی و سیاست حریم خصوصی اش تنها به ذخیره‌سازی داده‌ها و نه حفاظت از داده‌ها می‌پردازد. این نرم افزار رمزنگاری نقطه به نقطه را برای محافظت از داده‌ها در برابر جاسوسی ارائه نمی‌دهد و خط مشی رازداری آن فقط به ذخیره سازی داده‌ها ختم می شودو به حفاظت از داده‌ها نمی‌پردازد.

22dc_spy_sub3_superJumbo.jpg

از آنجا که این پیام رسان به کاربران اجازه می‌دهد تا با خانواده و دوستان خود در سراسر جهان ارتباط داشته باشند و تماس‌های صوتی نامحدود ارائه کنند، محبوبیت زیادی در امارات‌متحده‌عربی به دست آورده‌است، زیرا دولت امارات اجازه استفاده از برنامه‌های ارتباطی مانند اسکایپ و واتس‌اپ را نمی‌دهد.
محققان نیویوک تایمز  اعلام کردند که این برنامه تا به حال میلیون‌ها بار از طریق فروشگاه‌های رسمی از جمله پلی‌استور و اپ‌استور دانلود شده‌است. با این حال، هر دوی این شرکت‌ها این برنامه را از فروشگاه‌های نرم افزاری خود بعد از انتشار اخبار مبنی بر این که این یک ابزار جاسوسی است، حذف کرده‌اند.
اگردرحال‌حاضر بر روی گوشی خود نصب کرده‌اید، به احتمال زیاد به سرقت اطلاعات ادامه خواهد داد. کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که هم اکنون یک محقق امنیتی است از کاربران می‌خواهند که این برنامه را فوراَ حذف کنند.
گروه محققان در نیویورک تایمز همچنین بر این باور است که شرکت هلدینگ بریج یک سازمان بین‌المللی اطلاعات و شنود مکالمات تلفنی است که پلیس فدرال امریکا در حال تحقیق برای دخالت در فعالیت‌های مختلف است. شرکت هایDark Matter با PAX AI ، یک شرکت هوش مصنوعی و داده کاوی  در ابوظبی هستند. 
طبق ارزیابی یک مقام آژانس امنیت ملی آمریکا که کار تحقیقاتی ادله دیجیتال نرم افزاری را برای نیویورک‌تایمز انجام می دهد عنوان نمود که به طور شگفت‌آوری این برنامه کپی از برنامه پیام‌رسان چینی YeeCell می باشد. 
نیویورک تایمز تلاش کرد با دولت امارات، شرکت هلدینگ بریج وشرکت پاکس ال تماس بگیرند اما هیچ کدام از آن‌ها واکنشی نشان ندادند و یا هیچ بیانیه رسمی ندادند. با توجه به گفته مقامات اطلاعاتی ایالات‌متحده، برنامه ToTok نباید دانلود شود زیرا یک ابزار جاسوسی است که داده‌های کاربران را استخراج کرده و آن را به کارگزاران دولت امارات‌متحده‌عربی می‌فرستد.

ترجمه: حمیدرضا قاسم زاده

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط