رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-10-21 10:27
تنظیم اندازه قلم

پ

2:40
کد خبر: 146436

خیانت فوق پنهان در فضای مجازی

خیانت فوق پنهان چیست؟ آیا خیانت کارهستید؟ آیا ممکن است نادانسته خیانت فوق پنهانی انجام دهید؟ -بله، در بستراینترنت این امکان وجود دارد.

 

علائم نوظهوری از پدیده‌ای بنام "خیانت فوق پنهان" بین زوجین مشاهده می‌شود. طبق نظرسنجی انجام شده از 5 هزار افراد بزرگسال در تابستان سال 2017 در نیویورک آمریکا، مشخص شد تعداد زیادی از آمریکایی ها صرف ناهار، رانندگی در اتومبیل یا حتی داشتن جلسات کاری با جنس مخالف را از رفتار های پر خطر تلقی می‌نمایند.

امروزه اینترنت مملو ازهشدارهایی در مورد رفتارهای جاهلانه زن وشوهر و بی‌وفایی آنها نسبت به همدیگر است.خیانت پنهان در فضای مجازی، بدعهدی دیجیتالی ست، بدین معنی که لزوماً چشم چرانی و ارتباط فیزیکی نبوده، بلکه نوعی از اعمال شیطنت‌آمیز نظیر لایک کردن معنادار برای مثال لایک مطالب بسیار قدیمی و یا ارسال استکیر و شکلکهای عاطفی است.

01_50.jpg

بنابر گزارشات گوگل،"خیانت فوق پنهان" ابتدا در سال 2004 مختصراً مورد توجه عموم قرار گرفت ولی بعدها در سال 2018 درمقاله‌ای تحت عنوان" 33 نشانه‌ از خیانت همسرتان" از مجله "کاتلوگ فکری" بازتاب گسترده‌ای پیدا نمود.

از جمله علائم یاد شده در مقاله‌ی فوق الذکر، بیان جوک‌های زناشویی به جنس مخالف جز همسر شخص و ارسال پیام‌های غیرضروری و مکرر سلام و احوال پرسی است. همچنین  نام بردن بیش از حد از شخص و بالعکس، به‌ترتیب حاکی از خیانت فوق پنهان و جبران آن است: درست به مثابه یک باتلاق!

02_62.jpg
 
رفتار خائنانه:

دکترمارتین گراف، محقق دانشگاه ویلز جنوبی بیان نمود: " خیانت فوق پنهان، سطحی بالاتر از گفتار خارج از شئونات اخلاقی و پایین‌تر از کردار خائنانه است. ارسال شکلک و استیکرهای احساسی در مکالمات اینترنتی با شخصی جز همسر خود و یا انجام مکالمات مخفیانه دو نفره از جمله مثال‌ها در این مورد است.

به‌علت طبیعت پنهانی فعالیت‌های شب، گفتگوهای اینترنتی شبانه نیز در مقایسه با نوع روزانه‌ی آن، ماهیت خائنانه بیشتری دارند. در پژوهش  اخیر دکتر مارتین گراف، به شرکت کنندگان، سناریوهایی مختلف از روابط اینترنتی بین زن و مرد تعریف و از آنها خواسته شد در مورد وجود هرگونه ردی از خیانت در این روابط قضاوت نمایند.روابط تعریف شده در زمان‌های متفاوتی از 24 ساعت شبانه روز و همچنین با تنوع درجات محرمیت(بازگویی مسائل) تهیه شده بودند.

دکتر گراف پس از پایان تحقیقات افزود: "جای تعجبی نداشت که به عقیده شرکت کنندگان، روابط شکل گرفته در شب پر خطرتر بوده و نیز نتیجه گرفته شد هر چه درجه‌ی محرمیت(افشای مسائل) بالاتر باشد، به‌همان مقدار احتمال وجود خیانت بالاتر می‌رود"

مطالعات نشان می‌دهد بانوان از خیانت فوق پنهان بیش از اقایان متالم می‌شوند و پیرو مشاهدات قبلی مردان بیشتر از خیانت جنسی ناراحت شده در حالی که زنان حساسیت بیشتری به خیانت نشان می‌دهند.

04_57.jpg
 
ولی آیا واقعاً لایک‌های ناشایست و شیطنت‌آمیز و انبوه استیکرهای ارسالی، خیانت محسوب می‌شود؟ بنابر اظهارات آقای گراف پاسخ بستگی به"زمینه و نیت شخص" دارد.

خانم آیلینز لنورد، عضو رسمی کانون روان‌شناسان انگلستان بر این باور است که خیانت تنها در اعمال شخص تعریف نشده بلکه در آمال و نیت فرد خلاصه می‌شود.

در پایان، ایشان توصیه نموده:" اگر مطمئن نیستید که آیا پا را از خط قرمز فراتر گذاشته‌اید یا خیر، از خود بپرسید انگیزه‌ی اصلی من از ارتباط با فلان شخص چیست؟ و اگر همسرم چنین ارتباطی داشته باشد، چه احساسی به من دست خواهد داد؟"

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط