رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:20
کد خبر: 146515

دستگیری عامل برداشت غیر مجاز از حساب سالخوردگان در اهواز

رئیس پلیس فتا خوزستان از دستگیری عامل برداشت غیرمجاز از کارت بانکی شهروندان خبر داد و گفت: سالخوردگان در صورت عدم آشنایی با دستگاه خودپرداز برای انجام امورات بانکی از این طریق، حتماً از افراد مطمئن کمک بگیرند. 

سرهنگ شاهین حسنوند رییس پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: شخصی با مراجعه به این پلیس اذعان داشت که پس از اخذ پرینت حساب خود متوجه شده مبلغ 3.000.000 ریال از حسابش به‌صورت غیرمجاز برداشت صورت گرفته و درخواست پیگیری را ارائه کرد.

وی افزود: با ثبت اظهارات شاکی، پرونده مقدماتی تشکیل شده و در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. در ادامه با بررسی پرینت حساب وی شیوه برداشت از حساب مشخص شده و با انجام اقدامات فنی و تخصصی، عامل برداشت غیر مجاز شناسایی و هویت وی کشف گردید. این فرد با سوءاستفاده از اعتماد و سادگی شهروندان و بخصوص سالخوردگان عزیز از حساب بانکی آنها برداشت غیر مجاز انجام می‌داد.

این مقام انتظامی بیان داشت: به هیچ عنوان کارت عابر بانک و رمز خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و در صورت عدم آشنایی به دستگاه خودپرداز، از افراد موثق و مورد اعتماد یا اعضای خانواده برای دریافت وجه استفاده کنید، پیش از نزدیک شدن به خودپرداز محل قرارگیری دستگاه را بررسی کنید و از ارتباط با افراد مشکوک در اطراف دستگاه خودداری کنید. همچنین اگر دستگاه در مکان‌های تاریک، خلوت و نامطمئن قرار داشت، از آن استفاده نکنید.

سرهنگ حسنوند بیان کرد: این فرد 40 ساله که عامل برداشت ازحساب شاکی بوده، با اخذ دستور مقام قضایی احضار و اظهارات وی اخذ گردید. وی در ابتدا در ارائه اظهارات خود حقیقت را کتمان می‌کرد اما پس از رؤیت ادله و مستندات به‌دست آمده، به ناچار لب به اعتراف گشوده و انگیزه عمل خود را نیز مسائل مالی عنوان کرد.

این مقام مسئول گفت: شهروندان در حفظ و نگهداری کارت‌های بانکی دقت کافی داشته باشند، از رمزهای ساده و قابل حدس مانند سال تولد برای کارت بانکی استفاده نکنند و به صورت دوره‌ای آن را تغییر دهند. همچنین درصورت اجبار به واگذاری کارت بانکی به افراد غیر  در اولین فرصت نسبت به تغییر رمز اول و دوم آن اقدام نمایند.  

وی افزود: متهم در تشریح شیوه کلاهبرداری بیان کرد: در محل عابر بانک‌ها پرسه می‌زدم و با توجه به اعتمادی که افراد به من می‌کردند و کارت بانکی خود را جهت انجام تراکنش ازخودپرداز در اختیار من قرار می‌دادند، من نیز از سهل‌انگاری و بی‌سوادی آنها سوءاستفاده کرده و مبالغی را به حساب خود و بستگان نزدیک به صورت وجه و کارت شارژ منتقل می‌کردم. در ادامه این متهم پس از اتمام تحقیقات به همراه پرونده جهت تکمیل مراحل قانونی خود به دادسرا معرفی گردید.

رئیس پلیس فتا خوزستان در پایان با اشاره به استفاده برخی از شیادان از وسیله‌ای به‌ نام اسکیمر برای سرقت اطلاعات کارت بانکی، به شهروندان توصیه کرد: در صورت استفاده از خودپردازها، از صحت و سلامت آن و عدم دستکاری شدن آن توسط کلاهبردارها مطمئن شده و بررسی کنند که هیچ‌گونه وسیله مشکوک بر روی آن نصب نشده باشد. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط