رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:27
کد خبر: 146532

اخاذی و انتشار تصاویر خصوصی از عواقب عدم هوشیاری در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان خوزستان از دستگیری متهم سابقه‌داری که به انتشار تصاویر خصوصی دختران جوان در شبکه‌های اجتماعی و هتک حیثیت آنها اقدام می‌کرد ،خبر داد.

سرهنگ شاهین حسنوند رئیس پلیس فتا استان خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: خانمی با مراجعه به این پلیس اظهار داشت شخصی ناشناس اقدام به انتشار تصاویرم در کانالی تلگرامی کرده و باعث هتک حیثیت و از بین رفتن آبروی من شده است. پس از ثبت اظهارات وی پرونده تشکیل و در اختیار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان پلیس فتا و انجام اقدامات فنی در فضای مجازی، هویت متهم شناسایی و محل سکونت وی کشف گردید و در ادامه با اخذ مجوز مقام قضایی و اعزام تیمی زبده از مأموران پلیس متهم دستگیر و برای تحقیقات در اختیار کارشناسان قرار گرفت.

این مقام مسئول بیان کرد: متهم در ابتدا منکر بزه انتسابی شد اما پس از مشاهده ادله و شواهد انکار ناپذیر لب به اعتراف گشود و بزه انتسابی خود مبنی بر ایجاد کانال تلگرامی و قرار دادن تصاویر خصوصی دختران جوان را پذیرفت. با بررسی سوابق متهم و پرونده‌های تشکیل شده با این موضوع مشخص شد که این فرد مدتهاست که مشغول فعالیت‌های شوم خود بوده و با شکایت تعدادی از قربانیان، پرونده‌های متعددی در مراجع قضایی دارد.

سرهنگ حسنوند ادامه داد: این متهم در تشریح شیوه فعالیت‌های شوم خود گفت در فضای مجازی به دنبال ارتباط با خانم‌ها بودم و با ارائه مشخصات خلاف واقع، شرایط خودم را ایده‌آل جلوه می‌دادم و به این طریق آنها را فریب می‌دادم. در ادامه پس از آشنایی با دختران فریب خورده با وعده‌های اغوا کننده آنها را به ادامه دوستی ترغیب می‌کردم و در صورتی که به خواسته‌هایم جواب منفی می‌دادند ابتدا آنها را تهدید کرده و سپس تصاویر آنها را منتشر می‌کردم.

این مقام انتظامی بیان کرد: یکی از شایع‌ترین جرائم سایبری، هتک حیثیت و انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. این موضوع منجر به وقوع مشکلات و تبعات منفی فراوانی شده است که هوشیاری افراد بخصوص جوانان را در زمان فعالیت در فضای مجازی می‌طلبد. خانواده‌ها نیز وظایف مهم و خطیری را در تربیت و آموزش فرزندان برای دوری از رفتارهای پرخطر و کنترل ارتباطات خود در فضای مجازی به عهده دارند.

این مقام مسئول افزود: اعاده حیثیت و جبران آسیب وارد شده ناشی انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی، بسیار مشکل و شاید غیر ممکن باشد. لذا شهروندان ضمن رعایت اصول حفظ و نگهداری اطلاعات خصوصی وعدم نگهداری این اطلاعات بر روی گوشی هوشمند، از ارسال اطلاعات و تصاویر خصوصی برای دیگران در بستر شبکه‌های اجتماعی به شدت خودداری کنند. همچنین در استفاده از فضای مجازی دقت و هوشیاری خود را افزایش دهند تا مبادا پیام‌ها و محتوای ارسالی آنها مصادیق مجرمانه داشته باشد.

وی در توصیه به جوانان گفت: در فضای مجازی مراقب و هوشیار باشند و فریب پیشنهادها و درخواست‌های نامتعارف را نخورند. زیرا شیادان به صورت مستمر در حال فعالیت در این فضا هستند و بسیاری از حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی جعلی و دارای مشخصات خلاف واقع هستند و با هدف فریب زنان و دختران جوان ساخته شده است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط