رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-10-30 09:06
تنظیم اندازه قلم

پ

3:10
کد خبر: 146573

اعتماد بی جا عامل مزاحمت اینترنتی

اعتماد نابجا ممنوع

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی از کشف یک پرونده مزاحمت اینترنتی خبر داد و گفت : در صورت مزاحمت اینترنتی، شاکی باید از صفحات مجرمانه مستندسازی انجام دهد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس : سرهنگ محمدپور رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی در تشریح این خبر اظهار داشت :یکی از شهروندان با در دست داشتن مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و اظهار داشت که تنها به خاطر یک اعتماد نابجا به مردی غریبه به دردسر افتاده و دچار مشکل شده است.

سرهنگ محمدپور ادامه داد :شاکی در اظهاراتش گفت چندی پیش با شخصی در محل کارم آشنا شدم و با هدف گشایش کار در خصوص مسائل مالی خود با وی صحبت کردم که وی شماره همراه مرا گرفت تا به اصطلاح پیگیر رفع مشکلم شود.

وی افزود: این متهم پس از مدتی بر خلاف انتظار از طریق شبکه‌های مجازی برایم ایجاد مزاحمت کرد که موضوع را با همسرم در میان گذاشتم و تصمیم گرفتیم تا از طریق پلیس فتا موضوع را پی گیری کنم .

این مقام انتظامی در این خصوص گفت: با شکایت این خانم بررسی‌های لازم صورت گرفت و ضمن شناسایی متهم مشخص شد که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد و برای شاکی ایجاد مزاحمت کرده است.

سرهنگ علی محمدپوربیان داشت : در ادامه از متهم برای حضور در پلیس فتا دعوت به عمل آمد و وی در این زمینه مدعی شد که تصاویر مورد ادعای شاکی را اشتباه و غیر عمد برایش ارسال کرده است که نسبت به برگزاری جلسه مواجهه حضوری طرفین اقدام شد و شاکی به همراه همسرش در این جلسه حضور یافتند و اعلام کردند که تمایلی به مصالحه و سازش با متشاکی ندارند و خواستار ارسال پرونده به دادسرا شدند.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در خصوص ارسالمطالب نامتعارف به گوشی همراه شاکی معلوم شد که فیلم‌ها اشتباه و غیر عمد ارسال نشده است ؛ لذا پرونده برای سیر مراحل قضایی به دادسرا ارسال شد.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی تاکید کرد : تمامی نوجوانان و جوانان هم استانی که در فضای مجازی فعالیت دارند ممکن است با چنین مشکلاتی روبرو شوند لذا توصیه می‌شود، در برخورد با موضوعاتی از این قبیل حتماً در همان ابتدای امر موضوع را به پدر و مادر خود اطلاع دهند و از والدین تقاضا دارم که به گونه‌ای با فرزندانشان برخورد کنند که چنانچه مشکلی در فضای مجازی برای آنان به وجود آمد ترسی از بیان آن نداشته باشند و بلافاصله موضوع را به آن‌ها اطلاع دهند تا از اتفاقات ناگوار احتمالی که ممکن است در آینده پیش بیاید بتوان جلوگیری کرد.

وی گفت: هنگام برخورد با مزاحمان اینترنتی و کسانی که قصد آزار و اذیت دارند بهترین کار پاسخ ندادن به آنان است ضمن اینکه حتماً باید برای شکایت از مزاحمان به پلیس فتا مراجعه شود تا با فرد مجرم از طریق قانون برخورد لازم صورت گیرد و مطمئن باشند که تمامی اطلاعات آن‌ها چه در دستگاه قضایی و چه در پلیس فتا محرمانه باقی می‌ماند.

وی با ذکر این که در صورت مزاحمت اینترنتی، شاکی باید از صفحات مجرمانه مستندسازی انجام دهد، افزود: هرگز در پروفایل خود در صفحه شبکه‌های مجازی از عکسی که اطلاعات مکان، شغل و خانوادگی افراد را نشان می‌دهد استفاده نکنند.

سرهنگ محمد پور اضافه کرد: همانطور که در فضای حقیقی به هر فردی اعتماد نمی‌کنیم در فضای مجازی نیز نباید به هرکسی اعتماد کرد و باید مراقب باشیم به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و به خصوص فیلم‌ها و عکس‌های خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهیم.

وی تصریح کرد: کاربران توجه داشته باشند که در صورت کتمان کردن موضوع، مزاحمت و باج دادن به فرد نه تنها مزاحمت‌ها و آزار و اذیت‌ها از بین نخواهد رفت بلکه مجرم در بحث باج گیری به مراتب گستاخ تر شده و چه بسا ممکن است این اقدام را بارها و بارها انجام دهد.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: شهروندان هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط