رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:39
کد خبر: 146615

هشدار در خصوص ترفندهای کلاهبرداری در فضای مجازی

پلیس فتا ا البرز

رئیس پلیس فتا استان البرز نسبت به ترفندهای مختلف کلاهبرداران در فضای مجازی هشدار داد و گفت: برخی از این کلاهبرداران در داد و ستدهای مجازی رخنه می کنند.

پایگاه اطلاع‌ رسانی پلیس فتا:سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز اظهار داشت: طی چند روز گذشته  فردی با ایجاد درگاه جعلی (فیشینگ) در شبکه های اجتماعی اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی ۲۰۰ نفر در استان البرز کرده بود که دستگیر شد.

وی گفت: طی تحقیقات صورت گرفته مشخص شد، متهم از طریق ساخت درگاه جعلی و انتشار تبلیغات با عناوینی از جمله شارژ رایگان و خرید اینترنت ارزان، افراد را به درگاه های بانکی جعلی یا فیشینگ هدایت کرده و پس از دریافت اطلاعات بانکی افراد اقدام به خرید اینترنتی و انتقال به حساب فرد دیگری می کرد.

این مقام مسئول بیان داشت: سودجویان با طراحی و بارگزاری لینک های جعلی فروش به طور مثال کارت شارژ ارزان قیمت و سیم کارت با تبلیغات گسترده ، کاربران را برای ورود به این لینک ها برای کلاهبرداری سوق می دهند .

سرهنگ اقبالی توصیه کرد : کاربران برای پیشگیری از هرگونه سوءاستفاده ، فریب اینگونه تبلیغات را نخورند و برای خرید و دریافت شارژ فقط از طریق شرکت های دارای مجوز اقدام کنند.

 رئیس پلیس فتا استان البرز در ادامه هشدار داد : در چنین شرایطی هوشیاری کاربران برای پیشگیری ازسرقت‌های الکترونیکی حائز اهمیت بوده و آگاهی شهروندان از نحوه استفاده از کارت‌های بانکی و فضای اینترنتی در انجام عملیات رمزگذاری می تواند به پیشگیری از کلاهبرداری در این فضا کمک کند.

این مقام انتظامی گفت : از سوی دیگر بایستی در فضای حقیقی هنگام خرید و پرداخت در دستگاه های پوزعملیات پرداخت توسط  کاربر  صورت گیرد تا راه نفوذ سارقان الکترونیکی مسدود شود.

وی  اظهار داشت: مردم قبل از خرید مجازی باید از اصلی بودن صفحه سایت و نشانی اینترنتی مطمئن شوند تا در دام  درگاه های جعلی قرار نگیرند، در غیر این صورت  کلاهبرداران با ترفندهای  خاص مانند ایجاد صفحات جعلی  از حساب های بانکی مردم برداشت خواهند کرد.

رییس پلیس فتا البرز تاکید کرد : کاربران برای افزایش ضریب امنیتی و اطمینان خاطر از تراکنش های موجود در فضای حقیقی و مجازی به بانک مربوطه مراجعه نمایند و نسبت به فعال سازی رمز پویا (رمز یکبار مصرف شصت ثانیه ایی) اقدام کنند.

سرهنگ اقبالی در ادامه با اشاره به پیامک های جعلی افزایش سهمیه سبد معیشتی، قانونی بودن گوشی تلفن همراه، شارژ اینترنت، تمدید کارت سوخت و قطع یارانه بیان داشت : کلاهبرداران با این ترفند سعی در اغوا کردن کاربران دارند . 

وی خاطر نشان کرد : با توجه به اینکه در زمان حاضر سبد معیشتی دولت، ثبت نام کارت سوخت و افزایش سهمیه بنزین از سوی دولت در حال انجام است کاربران مراقب ترفند احتمالی کلاهبرداران مجازی دراین شرایط باشند ؛ دریافت خدمات از سوی دولت به هیچ وجه از طریق پیامک انجام نمی شود و مردم باید برای ثبت نام و گرفتن خدمت حتما از طریق مجاری رسمی (سایت دولت همراه) اقدام کنند.

رییس پلیس فتا استان البرز افزود : برخی افراد شیاد با ارسال پیامک با موضوع نام نویسی کارت سوخت، طرح معیشتی دولت و افزایش سهمیه سوخت و  رمز یک بارمصرف اقدام به کلاهبرداری کرده که کاربران باید هوشیار باشند و چنانچه پیامی با مضمون قطع یارانه، افزایش سهمیه سوخت، تعیین رمز یک بار مصرف دریافت کردند، به طور حتم صحت آن را با مراجعه به سایت همان سازمان و مراجع ذی ربط پیگیری کنند.

این مقام مسئول ضمن معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir گفت: در صورت برخورد با موارد مجرمانه و مشکوک می‌توانید از طریق بخش ارتباطات مردمی سایت پلیس فتا این موارد را گزارش کنند. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط