رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:06
کد خبر: 146660

برداشت از حساب بانکی با ترفند اسکیمینگ (Skimming)

..

رئیس پلیس فتا استان بوشهر بر لزوم دقت بیشتر هم‌وطنان عزیز در استفاده از کارت عابر بانک با توجه به افزایش سرقت‌ به‌ صورت اسکیمینگ (Skimming) تأکید کرد و گفت: انجام عملیات بانکی و وارد کردن رمز توسط خود فرد می‌تواند ترفند اسکیمر مجرمان سایبری را خنثی کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ مهدی قاسمی رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان کرد : با توجه به اینکه اغلب افراد به دلیل عدم حمل پول نقد حتی خرید‌های کم‌بهای خود را از طریق کارت‌های عابر بانک انجام می‌دهند، این موضوع نشان می‌دهد که کارت‌های اعتباری حضور چشمگیری در زندگی هم‌وطنان دارد. 

سرهنگ قاسمی ‌ادامه داد : برخی افراد نیز از طریق اینترنت اقدام به انجام کارهای بانکی و پرداخت هزینه‌های خرید خود می‌کنند که با توجه به وجود آسایش و امنیت بالا در خریدهای اینترنتی، بازهم امکان سرقت اطلاعات و در نتیجه سرقت پول کاربر از طریق حملات فیشینگ و موارد مشابه دیگر وجود دارد.

این مقام انتظامی افزود: اما در چند سال اخیر مردم با مشکل سرقت‌ از طریق اسکیمینگ(Skimming) مواجه شده‌اند که این نوع سرقت‌ها مربوط به عابر بانک بوده و به شیوه‌ای بسیار ساده و البته حرفه‌ای انجام می‌گیرد.

سرهنگ قاسمی اظهار کرد: اسکیمینگ به معنی انتقال اطلاعات کارت عابر بانک یک شخص بر روی کارتی دیگر است و اسکیمر هم همان سارقی است که این کار را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه در شایع‌ترین روش اسکیمینگ فرد کلاهبردار از دستگاه کارت‌خوان برای کپی اطلاعات کارت مشتریان استفاده می‌کند، گفت: در این روش مغازه‌دار، فروشنده یا هرکسی که در پشت صندوق قرار دارد به بهانه‌های مختلف اقدام به گرفتن کارت از شما کرده و به‌ دور از چشمان شما اول کارت را به روی دستگاه اسکیمر کشیده و پس از کپی‌برداری از اطلاعات داخل کارت آن را در دستگاه کارت‌خوان (pos) کشیده و رمز چهار رقمی شما را می‌پرسد؛ عملاً با گفتن رمز کارت این فرد می‌تواند کارت دیگری را ساخته و حساب شما را خالی کند.

قاسمی افزود : در هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز، مراقب باشید دهانه ورودی کارت ،دستگاه جانبی یا اسکیمر نصب نباشد و همچنین دقت نمایید صفحه کلید دومی بر روی صفحه کلید اصلی ،جانمایی نشده و دوربینهای اطراف ، تصاویر رمز شما را در حین وارد کردن ضبط نکنند.

رئیس پلیس فتا بیان کرد: در صورتی‌که به‌علت ضرورت ،قصد استفاده از کارت بانکی خود دارید ،حتی المقدور بجای کارت حساب اصلی و یا حقوقی خود ،از کارت‌های هدیه یا کارت حساب با موجودی پایین استفاده تا در صورتی‌که مشخصات کارت توسط دستگاه اسکیمر کپی شد ،ضرر و زیان بالایی متوجه شما نشود.

سرهنگ قاسمی در این خصوص توصیه کرد : قبل از هرگونه فعالیت اقتصادی اینترنتی یا استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ،به سایت پلیس فتا  به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir مراجعه و توصیه‌ها و نکات هشداری و آموزشی مرتبط با موضوع مورد نیاز خود را مشاهده و به آنها توجه کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط