رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:50
کد خبر: 146661

کلاهبرداری تلفنی و پیامکی از حساب شهروندان

کلاهبرداری تلفنی

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ هشدار داد : هرگونه تماس یا پیامک تلفنی که شما را به سوی دستگاه عابر بانک و سپس اجرای تراکنش های مالی دعوت کند، قطعاً کلاهبرداری است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ گفت : مردی 36 ساله ساکن اکباتان تهران با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای به پلیس، اظهار داشت از طریق تماس فردی ناشناس که خود را مجری رادیو جوان معرفی کرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتم و او در ادامه تماس تلفنی گفت: شما یکی از برنده شدگان خوش شانس این رادیو هستید و مبلغ 8 میلیون تومان برنده شده اید.

وی در ادامه گفت : فرد تماس گیرنده با این ترفند مرا به سمت دامی که برایم پهن نموده بود هدایت کرد و به پای دستگاه خود پرداز کشاند سپس کارت را وارد دستگاه نمودم وی برای واریز هدیه درخواست رمز دوم کارتم را نمود من نیز فریب خورده و از روی ساده لوحی رمز دوم و برخی از اطلاعات روی کارت را برایش فرستادم؛ ناگهان و کمتر از چند دقیقه متوجه شدم مبلغ 600 میلیون ریال از حسابم به سرقت رفته است.

رئیس پلیس فتا پایتخت در ادامه اظهار داشت :موضوع با دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای هماهنگ شد. پلیس در تجسس های خود متوجه شد 6 نفر با همدستی یکدیگر اقدام به کلاهبرداری و سرقت موجودی از حساب شهروندان می کنند، در خلال رسیدگی مأمورین دریافتند تعداد 70 فقره مشابه پرونده با موضوع و شگرد مشترک مجرمین در پلیس مطرح رسیدگی می باشد و مبلغ 23،000،000،000 ریال احصا و برآورد شد.

این مقام انتظامی گفت: مأموران در ابتدا هیچ سرنخی از متهم در دست نداشتند و شکات نیز نتوانستند در این باره اطلاعاتی به پلیس ارائه دهند اما تحقیقات فنی مهندسین فتا منجر به نتیجه شد و کارآگاهان متوجه خرید متهم در منطقه حوالی شهرک غرب شدند و با مراجعه تیمی از پلیس و ردگیری های فنی مهندسین؛ متهم جوانی 20 ساله شناسایی و در محل اختفای خود دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شد.

وی بیان داشت : کارآگاهان در روند تحقیقات و اظهارات متهم ردیف اول متوجه شدند متهم دارای 5 هم دست بوده وآنها با موضوع کلاهبرداری ارتباط داشته و هرکدام از آنها نقشی در کلاهبرداری دارند و دیگر متهمین برای ردگم کردن مأموران اقدام به پولشویی می کردند و در چندین مورد با همکاری آنها اقدام به خرید سکه و ارز و یا انتقال وجوه مال باختگان به حساب های دیگر بصورت فیزیکی و اینترنتی شده اند.

رئیس پلیس پایتخت گفت : با شناسایی پنج نفر متهم دیگر که همگی در رده سنی 19 الی 24 ساله و ساکن تهران بودند، طی هماهنگی با دادسرا در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس انتقال گردیدند با انجام تحقیقات لازم و کشف شگرد آنها مشخص شد متهمین برای ردگم کردن مأموران اقدام به پولشویی می نمودند تا از این طریق وجوه مسروقه را از چرخه بانکی خارج کنند.لذا پرونده بهمراه شکات و مستندات پلیس به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای ارسال شد.

رئیس پلیس فتا تهران به شهروندان هشدار داد: در بیشتر موارد، کلاهبرداران با جعل عنوانی فریبنده «بطور مثال با معرفی خود بعنوان یکی ازمجریان برنامه زنده صدا و سیما یا دانشگاه» از طریق تماس یا پیامک تلفنی با افراد ارتباط برقرار می‌کنند و پس از جلب اعتماد آنان، با استفاده از شگردهای روانی خاص و تحت ‌تأثیر قراردادن فرد مورد نظر، آنها را روانه عابربانک‌ها کرده و پس از اجرای عملیاتی پیچیده از پشت تلفن، همه موجودی حساب بانکی فرد فریب خورده، تخلیه شده و به حساب کلاهبردار منتقل می‌ شود . 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط