رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-11-06 09:55
تنظیم اندازه قلم

پ

2:12
کد خبر: 146673

شروع کلاهبرداری اینترنتی با پرداخت آنلاین بیعانه

scam

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: سودجویان و کلاهبرداران فضای مجازی با درج آگهی جعلی فروش محصولات ارزان قیمت در سایت‌های تبلیغاتی با دریافت بیعانه اقدام به کلاهبرداری از کاربران می کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این موضوع گفت: یکی از روش‌های کلاهبرداری توسط مجرمان سایبری درج آگهی‌های تبلیغاتی کذب و غیرواقعی در سایت‌های دیوار و شیپور می‌باشد و برخی کاربران نیز به‌دلیل قیمت مناسب مجذوب آگهی‌های درج شده گردیده و مبلغی را بعنوان بیعانه پرداخت می‌نماید که متاسفانه کلاهبرداران پس از دریافت وجه از پاسخگویی به تماس مالباختگان امتناع می‌کنند.

وی ادامه داد: شهروندان هنگام مراجعه به سایت‌های دیوار، شیپور و یا سایت‌های مشابه آن باید توجه داشته باشند تحت هیچ عنوان پیش از رویت و دریافت کالا مبلغی را به حساب فروشنده واریز نکنند و حتما از کسانی خرید نمایند که امکان ملاقات حضوری آنها پیش از انجام معامله فراهم است ودر هنگام  تحویل نیز کالا را با دقت مورد بررسی قرار دهند.

سرهنگ صادقی افزود: با توجه به تأکیدات و هشدارهای پلیس و سایر نهادهای مربوطه متأسفانه این روز‌ها ساختمان پلیس فتا مملو از مراجعه کنندگانی است که در خرید اینترنتی مورد سوء استفاده قرار گرفته و در چند ماه گذشته تعداد قربانیان افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس پلیس فتا استان سمنان افزود: با توجه به هزینه های مادی و معنوی رسیدگی پرونده موجب می‌شود تا برخی شاکی از شکایت رسمی خود صرف نظر کنند لذا از کاربران تقاضا داریم در صورت برخورد با اینگونه موارد گزارش کلاهبرداری را از طریق سایت پلیس فتا اعلام کنند تا از کلاهبرداری از سایر هموطنان جلوگیری کنیم .

این مقام ارشد انتظامی درباره چگونگی قرار نگرفتن در دام کلاهبرداران سایبری بیان داشت: کاربران به سادگی فریب وعده‌های پوچ و تبلیغات اغوا کننده کلاهبرداران را نخورده و قبل از دیدن کالا و اطمینان اصالت آن و همچنین مدارک کالا اقدام به پرداخت بیعانه به خصوص به صورت آنلاین خرید نکنند، همچنین در خصوص صحت هویت فرد مقابل بررسی‌های لازم صورت پذیرد.

این مقام سایبری درباره کلاهبرداری‌های مالی و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی هشدار داد؛ وگفت: اگر از طریق یک آگهی در سایت های مزبور با فردی وارد معامله شدید تا کالا یا خدمات یا کمکی دریافت کنید اولاًمبلغی بعنوان بیعانه، هزینه پست و غیره پرداخت نکنید و  ثانیاً مراقب باشید تصویر مدارک هویتی و یا خصوصی خود را از طریق فضای مجازی در اختیار آنها قرار ندهید چرا که می‌توانند از این مدارک هویتی و خصوصی شما در کلاهبرداری از دیگران استفاده کنند.

سرهنگ صادقی بیان داشت: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط