رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

1:50
کد خبر: 146687

نوه شاکی عامل برداشت غیرمجاز از حساب مادر بزرگ از آب در آمد

برداشت غیرمجاز

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: نوه‌ای که به صورت مستمر از سال 96 تاکنون با فعال کردن رمز دوم حساب بانکی مادربزرگ خود از کارت وی برداشت غیر مجاز می کرد ، شناسایی و دستگیر شد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی، رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این پرونده اظهار داشت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز از حسابش به صورت اینترنتی، موضوع پرونده در دستور کار کارشناسان  پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با اخذ اظهارات شاکی مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی وی طی چند مرحله و آنالیز تراکنش‌های انجام شده، مشخص شد مبالغ مورد ادعای شاکی به صورت غیر حضوری و از طریق درگاه‌های پرداخت مختلف صورت پذیرفته است.

این مقام انتظامی با اشاره به شناسایی و دستگیری متهم ضمن هماهنگی با مراجع قضایی، ازانتقال کلیه ادله‌های دیجیتالی مکشوفه به پلیس فتا خبر داد و گفت : در بررسی های به عمل آمده ، وی ابتدا سعی در گمراه کردن پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان در مواجه  با ادله دیجیتال ، لب به سخن گشوده و به جرم خود اعتراف کرد و بیان داشت که با در اختیار داشتن کارت بانکی مادربزرگ خود، رمز دوم اینترنتی آن را فعال کرده و بابت خرید شارژ تلفن همراه اقدام به برداشت وجه به صورت غیرمجاز می‌ کرده است.

سرهنگ صادقی با بیان اینکه فعال کردن سامانه پیامکی مربوط به حساب بانکی یکی از راه‌های اطلاع از تراکنش‌های حساب بانکی می‌باشد؛ خاطر نشان کرد: درخواست ارسال پیامک در انجام تراکنش‌ها و ورود به خدمات غیرحضوری مانند اینترنت بانک و غیره سبب آگاهی کاربران از سوء استفاده احتمالی و جلوگیری از سوء استفاده بیشتر است. لذا توصیه می کنیم به محض دریافت چنین پیامکی در صورتی که خود شما تراکنشی انجام نداده‌اید برای تعویض رمز خود اقدام کنید.

این مقام سایبری، دقت و هوشیاری را مهمترین راهکار برای مهار و خنثی کردن طرح‌های کلاهبرداری خواند و گفت: به منظور پیشگیری و جلوگیری از وقوع هرگونه جرایم اینترنتی، لازم است افراد در حفظ و نگهداری کارت‌های بانکی و اطلاعات آن کوشا و دقیق باشند و درصورت مواجهه با تراکنش و عملیات بانکی مشکوک در اولین فرصت نسبت به تغییر رمز اول و دوم خود اقدام کنند.

رئیس پلیس فتا استان با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا می‌باشد، خاطر نشان کرد : شهروندان می‌توانند به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند .

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط