رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

4:05
کد خبر: 146725

10 نکته برای محاظت در برابر سرقت سایبری

10 نکته برای محاظت در برابر سرقت سایبری

سرقت اینترنتی اطلاعات افراد از جمله مشکلات شایع می‌باشد که این موضوع جزو ویژگی های شخصیتی وابسته به دیگران تلقی می‌شود.

برای مثال فردی که از لحاظ روحی به شدت به دیگران وابسته است، تمام حرکات و زیر و بم زندگی معشوقه‌ی خود را تحت نظر قرار می‌دهد. یا معتادان جنسی که بدنبال رسیدن به هدف خود در اینترنت پرسه می‌زنند و با جمع کردن اطلاعات طعمه‌ی خود در شبکه‌های اجتماعی، مبادرت به دیدار شخص مورد نظر می‌نمایند.

یا افرادی که دچار مشکل وابستگی شخصیتی هستند جهت احساس امنیت، همواره در تلاش اند تا رابطه‌ی خود با شریک‌شان را به هر نحو ممکن ولو با تعقیب شبانه روزی در اینترنت، مستحکم نمایند.

001_12.jpg

اگر شما از قربانیان تعقیب اینترنتی هستید، شاید در ابتدا اینگونه اقدامات برای شما خوشایند به نظر برسند ولی در نهایت آزار دهنده است. از بین رفتن مرزهای بین طرفین و از دست دادن اختیارات جهت رضایت‌مندی طرف مقابل، چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی خطر ناک است و صدمات روانی فراوانی بر قربانی وارد می‌سازند.

002_9.jpg
 
در عصر حاضر، زندگی ما به زندگی آنلاین تبدیل شده است. و این امر بطور طبیعی به زندگی عاشقانه ما هم تسری پیدا کرده و بر آن تأثیر می‌گذارد. از قرارهای ملاقات  تا ازدواج‌ها یا یک رابطه متعهدانه، این سبک از زندگی با سرعت فراوانی همه‌گیر شده است به طوری که افراد ،فرصت اتخاذ تصمیمات عاقلانه را ندارند. به سبب زندگی آنلاین، ابعاد مختلف زندگی عاشقانه افراد نیزهویتی آنلاین به خود گرفته است.

با روند رو به رشد جرائم مرتبط با تعقیب کاربران در اینترنت، ضروری است که افراد عواطف خود را با هوشیاری کامل مدیریت نمایند. ایجاد رفتارهای درونی جدید، جهت مراقبت از خود در برابر مزاحمین اینترنتی، امری ضروری است.

003_18.jpg

حال که تک‌تک جزئیات زندگی عشقی افراد در ویترین شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است، میزان آسیب پذیری آنها هم بیش از پیش است. باید با تحت نظر قرار دادن خود در دنیای مجازی همواره به یاد داشته باشیم که به احتمال فراوان درگیر شدن در هرکدام از محیط های فضای ‌مجازی با خطرات فراوانی همراه است. قابلیت ناشناس بودن در دنیای اینترنت، کاربران عادی را در معرض" تعقیب شدن" توسط بزه‌کاران اینترنتی قرار می‌دهد.

 هدف تعقیب کنندگان، کسب قدرت، خوار کردن و تنزیل شخصیت قربانیان است. مجرمین تعقیب کننده دچار بی ثباتی شخصیتی، بیماری‌های ذهنی و رفتارهای غیرقابل کنترل می‌باشند. در گذشته‌ی قلمرو چنین مجرمانی، محدود به قربانیانی می‌شد که متهم در دنیای خارج از اینترنت و با آشنایی قبلی، رابطه عاطفی یا کاری با آنها ایجاد نموده بود.

004_5.jpg
 
از آنجا که تعقیب کنندگان، اشخاص غیرقابل پیش‌بینی و جزو معتادین عاطفی وجنسی تلقی می‌گردند، می‌توان نتیجه گرفت که کنار گذاشتن تعقیب و توقف سرکشی مداوم از قربانیان امری بعید به نظر می‌رسد. بهترین راهکار پیشگیرانه، انجام اقدامات بازدارنده وحفاظتی می‌باشد. درست همانطور که در دنیای واقعی برای خود حد و مرز قائل شده‌ایم می‌بایست در دنیای مجازی نیز عادت های محافظه کارانه داشته باشیم و حد و مرزها را ترسیم نماییم.

این دسته از مجرمین حتی با سقوط به اعماق اعمال مجرمانه، دست از ارتکاب جرم برنخواهند داشت. تا زمانی که شغل و همسر خود را از دست ندهند و تحت پیگرد قانونی و متحمل هزینه‌های مالی و کیفری نشوند به انجام اعمال مجرمانه ادامه خواهند داد.

005_0.jpg

بنابراین عاقلانه نیست که افراد تا آخر با این افراد تبهکار همراه باشند و لازم است نکات زیر را در جلوگیری از وخیم‌تر شدن شرایط رعایت نمایند:

1-اگر با شخصی در فضای مجازی آشنا و رابطه برقرار نموده‌اید، تا زمانی‌که شخص را از نزدیک ندیده‌اید شماره تلفن یا مشخصات خود را ارائه ننمایید.

2-اگر متوجه شدید با شخصی که در فضای مجازی آشنا شده اید دارای سابقه بیماری یا معضلاتی دارد، در ارتباط با مسائل او بی‌تعارف صحبت کنید و حد و مرزها را در ابتدای ارتباط مجازی خود مشخص نمایید و به‌هیچ وجه رمز یا حساب کاربری خود را در اختیار این گونه افراد قرار ندهید.

006jpg.jpg
 
3-رمز تمامی حساب‌های کاربری خود در تمامی برنامه‌های ارتباطی و شبکه‌های اجنماعی را هر 30 الی 40 روز تغییر دهید.

4-از وب‌سایت‌های معتبرکه قابلیت ساخت رمز برای کاربران اینترنتی دارند کمک بگیرید چرا که رمز پیشنهادی آنها به مراتب بهتر از رمزهای قابل حدس شما می‌باشد.

5-درخواست دوستی از شما فقط باید از جانب افرادی باشد که در دنیای واقعی از قبل با شما ملاقات داشته‌اند.

6-به‌هیچکدام از پیام‌های خصوصی که از طرف افراد ناشناس است پاسخ ندهید.

007.jpg

7-تنظیمات امنیتی پیام رسان‌های اجتماعی را مشاهده و از دسترسی افراد ناشناس به صفحه شخصی خود جلوگیری نمایید.

8-افراد مشکوک را هر چه سریع‌تر بلاک یا مسدود کنید.

9-از به اشتراک‌گذاری جزئیات غیر ضروری در مورد مکان و سایر اطلاعات خصوصی خودداری نمایید.

10- اگر شخص از محتوای پروفایل یا پست‌های شما کپی نموده بود، حق اعتراض وشکایت برای شما محفوظ است.
 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط