رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

4:22
کد خبر: 146818

امنیت خود را ارتقا دهید تا هک نشوید

امنیت خود را ارتقا دهید تا هک نشوید

رييس پليس فتا استان خراسان رضوى در هشدارى تازه از سودجويى نفوذگران اينترنتى به شبكه‌هاى اجتماعى و نرم‌افزارهاى پيام‌رسان خبر داد و گفت : امنیت خود را ارتقا دهید تا هک نشوید.

سرهنگ جهانشیرى رئیس پلیس فتا خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانى پلیس فتا ، ضمن تشریح این خبر گفت: به تازگى برخى از نفوذگران و سودجویان اینترنتى با نشان گرفتن شبکه‌هاى اجتماعى و پیام‌رسانى که سطح دسترسى پایین و ضعیفى دارند به مقاصد کلاهبردارانه و سودجویانه خود دست یافته و اقدام به کلاهبردارى مى‌کنند.

وى ادامه داد: این کلاهبرداران با دسترسى به پیام‌رسان یا شبکه اجتماعى کاربرانى که عضویت دومرحله‌اى را فعال نکرده اند به مخاطبین آنها از جانب فرد پیام داده و درخواست‌هاى مالى و یا سایر سوء استفاده‌هاى دیگر را دارند.

سرهنگ جهانشیرى یادآورشد : یکى از مزیت‌هاى شبکه‌هاى اجتماعى و پیام‌رسان‌ها چند پلت فرمى بودن آنها مى‌باشد به این معنى که به منظور سهولت دسترسى کاربر به حساب کاربرى‌اش، از ابزار و دیواس‌هاى گوناگون نظیر تبلت،‌ گوشى هوشمند و حتى به وسیله رایانه به شبکه موصوف متصل و قادر خواهد بود به شبکه اجتماعى و یا پیام رسان خود دسترسى داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد : در این راستا برخی از کلاهبرداران، برای سودجویی ابتدا به حساب کاربری برخی افراد نفوذ کرده و به نام او برای مخاطبین وافراد دنبال کننده صفحه قربانی، پیام فرستاده و درخواست واریز پول می‌ کنند.

سرهنگ جواد جهانشیری عنوان کرد: برخی از کاربران به روشى مشابه "کلاهبرداری نیجریه‌ای" مورد طعمه قرار گرفته و در فضای مجازی از آنها کلاهبرداری می‌شود. به این معنی که مشاهده می‌کنند که در پیام‌رسان‌ها از طرف یک دوست یا آشنا پیامی مبنی بر واریز وجه نقد آمده است.

وی ادامه داد: ممکن است افراد به خاطر اعتمادی که به دوستان و آشنایانشان دارند به راحتی مبلغ درخواستی را واریز نمایند. اما بعد از آن متوجه می‌شوند که پیام رسان مورد هک و سوء استفاده قرار گرفته و مبلغ به حساب شخص کلاهبردار واریز شده است.

این مقام  انتظامى بیان داشت: در این موارد راهکاری ساده و بسیار مطمئن وجود دارد که می‌توان به راحتی جلوی کلاهبرداری‌ها در فضای مجازی را گرفت. وقتی پیامی را از دوست و آشنایی مبنی بر واریز وجه نقد دریافت می‌کنید، می‌توانید ابتدا با او تماس گرفته و از صحت و سقم درخواستش مطلع شوید و در صورت عدم صحت، موضوع را با پلیس فتا در میان گذارید.

وی اظهار کرد: به جای بی‌احتیاطی و خوشبینی به فضای مجازی باید واقع بین بوده و قبل از استفاده از فناوری‌های موجود به موارد امنیتی آن اشراف داشته باشیم. کاربران فضای مجازی برای جلوگیری از هک شدن، لازم است که رمز دو مرحله‌ای را فعال کنند تا مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری قرار نگیرند.

سرهنگ جهانشیرى در خصوص نحوه فعال کردن رمز دو مرحله‌ای اذعان داشت: ابتدا باید وارد بخش تنظیمات پیام‌رسان مدنظر خود شده و سپس به ترتیب وارد بخش امنیت و حریم خصوصی شده و بعد از آن عضویت دو مرحله‌ای را فعال نمایند و با این روش از سوءاستفاده و برداشت غیرمجاز توسط افراد سودجو جلوگیری خواهد شد.

وى تاکید کرد: زمانی که رمز دو مرحله‌ای فعال نباشد افراد بسیاری با اطلاعات فنی اندک و آگاهی ازترفندهای ساده می‌توانند وارد حساب کاربری افراد دیگر شده و اقدام به فعالیت‌های خرابکارانه کنند.

وی ابراز داشت: وقتی که شخصی اقدام به دریافت اپلیکیشن پیامرسان‌های مختلف مانند تلگرام، واتسآپ و ... از فضای مجازی می‌نماید، در هنگام نصب، توسط اپلیکیشن مجوز دسترسی به عکس و فیلم و ... اخذ می شود؛ به همین دلیل شخص کلاهبردار در صورت هک کردن پیام رسان به تمام مواردی که در اختیار اپلیکیشن بوده است، دسترسی پیدا خواهد کرد.

سرهنگ جهانشیری افزود: یکى دیگر از راه‌هاى پیشگیرى از هک و دسترسى غیر مجاز، دانلود نرم افزار و اپلیکیشن‌هاى مورد نیاز از منابع معتبر دانلود و دریافت شوند.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی با ذکر این نکته که کلاهبرداران در فضای مجازی از روش‌های متفاوتی برای کسب اعتماد کاربران و سودجویی از آنها استفاده می‌کنند، گفت: گاهی اوقات مشاهده شده است که پیام‌هایی به کاربران با عنوان پلیس فتا فرستاده می‌شود و از آنها خواسته می‌شود که اقداماتی را انجام دهند.

وی اضافه کرد: در حالیکه این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. مردم باید هوشیار باشند که پلیس فتا هیچگاه برای افراد در فضای مجازی پیام نخواهد فرستاد و در صورت نیاز، پلیس فتا به صورت نامه کتبی یا تماس صوتی با کاربران ارتباط برقرار خواهد کرد.

سرهنگ جهانشیرى متذکر شد: مردم نباید فریب پیام‌های وسوسه انگیز در فضای مجازی را بخورند. مثلا فرض کنید که با آگهی شارژ سیم کارت بیست هزارتومانی تنها به مبلغ دو هزارتومان روبرو شده‌اید. در صورت خرید این شارژ، بلافاصله مشخصات کارت بانکی شما در اختیار افراد سودجو قرار گرفته و کلاهبرداری از حساب بانکی شما آغاز می‌شود.

وی یادآورشد: با توجه به فراگیری اینترنت و استفاده از فضای مجازی، سن مجرمین به شدت پایین آمده است. در گذشته برای انجام اقدامات مجرمانه نیاز به استفاده از ابزار خشن و دارا بودن هیکل و قدرت مناسب جسمانی بود. اما اکنون این پیش نیازها برطرف شده و افراد کم سن سال نیز با داشتن اطلاعات فنی و اندکی مهارت می‌توانند کلاهبرداری کنند. لذا نظارت صحیح والدین و فرهنگ سازی و اصلاح الگوهای تربیتی عامل اصلی پیشگیری از تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی خواهد بود.

شایان ذکر است، پلیس فتا از کاربران می‌خواهد تا در صورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت نموده و از آخرین رویدادها ازجمله اخبار و حوادث سایبری مطلع شوند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط