رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:35
کد خبر: 147073

نشست خبری پلیس فتا با اصحاب رسانه استان البرز

پلیس فتا البرز

رئیس پلیس فتا البرز در حاشیه برگزاری نشست خبری پلیس فتا با اصحاب رسانه از نظارت پلیس فتا بر تخلفات فضای مجازی خبر داد و گفت: برداشت غیر مجاز از حساب بانکی در صدر جرائم اینترنتی البرز است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا البرز طی نشست خبری با اصحاب رسانه در ساختمان پلیس فتا استان ظهار داشت: پلیس فتا یک پلیس دانش بنیان است و بر اساس ارتقا دانش بنیان دیجیتال عمل می‌کند.

رئیس پلیس فتا استان البرز با بیان اینکه غالب مجرمان سایبری دارای تحصیلات دانشگاهی و در محدوده سنی 20 تا 35 سال هستند، بیان کرد: مجرمین سایبری اکثراً نیاز به مالخر ندارند و در فضای جرم خود را انجام می‌دهند ولی مجرمان سنتی ضمن داشتن تحصیلات پایین و برای فروش وسایل خود نیاز به مالخر دارند.

سرهنگ اقبالی با بیان اینکه پلیس فتا فراوانی جرائم را در بستر فضای مجازی در حوزه فرماندهی استان البرز به سه دسته تقسیم می کنیم، عنوان کرد: بحث اول برداشت غیر مجاز ؛ جرائمی است که ناخواسته بدون علم و آگاهی مال باخته از حسابش برداشت می‌شود.

وی دومین جرم فضای مجازی در استان البرز را کلاهبرداری اینترنتی برشمرد و گفت: این جرائم در مواردی مانند خرید و فروش‌های اینترنتی رخ می‌دهد، به یقین استفاده از رمز پویا نقش مهمی در کاهش این قبیل کلاهبرداری‌ها دارد.

این مقام مسئول سومین جرم فضای مجازی در استان را هتک حیثیت اجتماعی دانست و عنوان داشت : انتشار عکس، فیلم، صوت و یا مواردی که وجهه اجتماعی یک نفر را خراب کند از جمله این موارد است.

رئیس پلیس فتا استان البرز با بیان اینکه مجموع آماری و ارزش ریالی پلیس فتا در بحث مقابله در حوزه فیشینگ در بستر اینترنت بیش از 40 میلیارد ریال در 11 ماهه سال‌جاری است، ادامه داد: جمع ارزش‌های ریالی در پرونده‌های مکشوفه در حوزه اسکیمر"کپی کارت‌های بانکی" حدود 80 میلیارد ریال است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه در هنگام خرید رمز کارت  کسی نباید رمز را مشاهده کند، متذکر شد: شهروندان برای خرید وسایل یک کارت جدا تهیه کرده و آن را بیش از 200 هزارتومان شارژ نکنند.

وی با بیان اینکه فراوانی و گسترش جرائم به لحاظ افزایش کاربران و ضریب نفوذ اینترنت و قابلیت‌های فضای مجازی جرائم فضای مجازی به همین اندازه نسبت به سال 97 قریب به دو برابر افزایش داشته است، تصریح کرد: در تمامی جرائم اینترنتی کشفیات پلیس فتا نسبت به سال گذشته قریب به 2.5 برابر شده است.

سرهنگ اقبالی با اشاره به اینکه  پلیس فتا در اکثر مقوله‌ها نقش حامی و حمایت کننده پلیس های تخصصی را دارد، افزود: نقش اصحاب رسانه در انتشار اطلاعات و مدیریت ذهن مردم بسیار ستودنی و حائز اهمیت است و رسانه ها نقش محوری را در ارتقاء دانش و افزایش معلومات مردم بر عهده دارند.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه  در سال 98 بالغ بیش از 80 درصد متهمان  دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند، در خصوص شناسایی موارد تخلفات انتخاباتی در البرز،  اظهار داشت:در این مورد نیز افرادی که در فضای مجازی و در جریان انتخابات پیش داوری‌ها، فعالیت‌های تخریبی و یا بیان مطالب خلاف واقع در مورد کاندیداها را داشتند که بعد از شناسایی آنها اطلاعات لازم را در اختیار پلیس امنیت قرار گرفته است.

سرهنگ اقبالی خاطر نشان کرد : شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند .

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط