رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:10
تنظیم اندازه قلم

پ

2:32
کد خبر: 147080

کلاهبرداری 500 میلیون ریالی در شبکه های اجتماعی

خرید اینترنتی

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف پرونده با موضوع کلاهبرداری در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد و گفت: متهم با ترفند و زیرکی اقدام به کلاهبرداری 500 میلیون ریال از قربانیان خود کرده بود .

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر گفت: مردی 35 ساله ساکن حوالی محله بلوار کشاورز با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای به پلیس، عنوان کرد در یکی از کانال های اینستاگرام با فردی آشنا شدم و در فضای گفتگو وی از من پرسید من دنبال یک گوشی خوب و کارکرده می گردم گفتم یک گوشی برای فروش دارم و طی هماهنگی که کردم وی پول گوشی را برایم کارت به کارت کرد و سپس به درب منزل آمد و گوشی را گرفت، بعد از گذشت چند روز متوجه شدم حسابم از سوی مرجع قضایی و انتطامی مسدود شده است .

رئیس پلیس فتا گفت: پرونده با هماهنگی دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای در دستور کار مهندسان فتا قرار گرفت. کارآگاهان پلیس تحقیقات خود را دراین زمینه آغاز کردند و مشخص شد فردی که از شاکی گوشی خریداری نموده در واقع پول شخص دیگری را به حساب شاکی واریز کرده است .

این مقام انتظامی ادامه داد: موضوع در دستور کار مهندسان فتا قرار گرفت و در بررسی اولیه متهم با زیرکی هیچ ردی از خود در این معامله به جا نگذاشته بود و ساعت قرار را حوالی 22 الی 24 شب برنامه ریزی می کرد و با این تفکر که در این ساعت مأمورین نیستند و نمی توانند او را شناسایی کنند؛ از تاریکی شب برای فرار و مخفی شدن استفاده می کرد.

وی اظهار داشت : لذا مأموران به دنبال سرنخ دیگری رفتند تا اینکه شاکی طی تماس با پلیس بیان کرد فرد کلاهبردار دوباره به وی پیام داده و سفارش خرید یک گوشی تلفن همراه دیگر را می کند و با هماهنگی مأموران طی یک قرارسوری با متهم ساعت 23 شب در حین تحویل کالا، شناسایی و قبل از تحویل گرفتن کالا دستگیر و به پلیس منتقل می شود ؛ با توجه به شگرد و زیرکی متهم کارآگاهان احتمال ارتکاب کلاهبرداری بیشتری از متهم را متصور شدند و این موضوع آنها را وارد مرحله جدیدتری کرد.

سرهنگ کاظمی افزود : طی ارتباط با پلیس فتا سایر استانها مشخص شد متهم دارای پرونده های متعددی است ، نامبرده با مواجه شدن با ادله های فنی پلیس راهی جز اعتراف نداشته و به تعداد 10 فقره کلاهبرداری به این شیوه به ارزش تقریبی 500،000،000 ریال اعتراف کرد؛لذا پرونده به همراه متهم و شاکی به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای ارسال شد. 

رئیس پلیس تهران بزرگ گفت : با توجه به اینکه درحال حاضر به جهت ایجاد رمز دوم پویا ، دست کلاهبرداران بویژه افرادی که اقدام به ایجاد صفحات جعلی و برداشت غیرمجاز از حساب افراد می کردند تقریباً کوتاه شده و کلاهبرداران به سبب انگیزه مالی به سمت جرائم با شیوه و شگردهای اعلامی روی آورده اند لذا با توجه به ناآگاهی جامعه نسبت به سواد رسانه ای که باعث بوجود آمدن این جرائم شده ، نیاز است بصورت گسترده در رسانه های جمعی به آحاد مردم در این خصوص آموزش های گسترده ارائه شود تا دیگر شاهد اینگونه کلاهبرداری ها نباشیم.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط