رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 19:58
تنظیم اندازه قلم

پ

1:47
کد خبر: 147166

نشر اکاذیب با هدف تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی

تشویش اذهان عمومی

رئيس پليس فتا تهران بزرگ از شناسايي و کشف پرونده با موضوع هتاکی به فردی از کارمندان شهرداری تهران در شبکه اجتماعی تلگرام خبر داد و گفت: متهم از این طریق اهداف مجرمانه خود را عملي می ‌کرد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر گفت: در پی شکایت نماینده حقوقی یکی از کارکنان شهرداری به پلیس، اظهار داشت  فردی ناشناس در شبکه اجتماعی تلگرام اقدام به تهدید و افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نسبت به موکلش می کند.

این مقام انتظامی ادامه داد : با توجه به اینکه توهین به افراد حقوقی و انتشار اخبار کذب در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی براساس قانون مجازات اسلامی تخلف بوده و برابر قانون با شخص خاطی برخورد می شود؛ پرونده با هماهنگی دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای در دستور کار مهندسین فتا قرار گرفت و کارآگاهان پلیس تحقیقات خود را آغاز کردند.

وی افزود: متهم که مردی 46 ساله و ساکن خانی آباد تهران بود، شناسایی و به پلیس فتا احضار شد ، با حضور متهم معمای پرونده آشکار شد و با دعوت از شاکی مشخص گردید متهم قبلاً به شهرداری مراجعه نموده و با شاکی مشاجره لفظی داشته اند.

سرهنگ کاظمی بیان داشت : متهم درمواجه با ادله دیجیتال، صراحتاً به بزه ارتکابی اعتراف کرد و گفت به دلیل عدم آگاهی مبادرت به انتشار مطالب توهین‌آمیز و غیر واقعی علیه شاکی در کانال تلگرامی خود کرده است، در نهایت پرونده تکمیل و به همراه متهم برای ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه ای ارسال شد.

این مقام سایبری گفت: هتک حیثیت اقدامی است که سبب تحقیر و پایین آوردن ارزش و اعتبار افراد در میان جامعه و باعث ایراد ضربه به آبرو و حیثیت آنها می‌شود و در قانون نیز برای آن جرم‌انگاری شده است؛ قانونگذار در مواد ۱۶ و ۱۷ قانون جرایم رایانه ای در خصوص رفتارهایی که منجر به هتک حیثیت افراد می شود، به آن اشاره کرده است.

رئیس پلیس فتا پایتخت افزایش سواد رسانه‌ای در جامعه را بسیار مهم دانست و اظهار داشت : مسئولان امر و نهادهای مرتبط بایستی با برنامه‌ریزی مناسب در جهت افزایش سواد رسانه‌ای جامعه تلاش کنند و از شهروندان خواست در مواجهه با هر گونه موارد مشکوک در فضای سایبر مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارش های مردمی به همکاران ما اطلاع دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط