رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-12-19 12:26
تنظیم اندازه قلم

پ

2:20
کد خبر: 147265

اخاذی و تهدید اینترنتی در پی اعتمادخانم جوان

اخاذی و تهدید در پی اعتمادخانم جوان

رئیس پلیس فتا یزد از کشف یک پرونده اخاذی و تهدید در پی اعتمادخانم جوان در فضای مجازی خبر داد و تاکید کرد : مراقب دوستی های فضای مجازی که به هیچ وجه قابل اطمینان نیست باشید.

سرهنگ "مرتضی ابوطالبی" رئیس پلیس فتا یزد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا از شناسایی پرونده با موضوع انتشار عکس‌های خصوصی و در پی آن اخاذی خبر داد و گفت: متهم با جلب اعتماد کاربر با سوء‌استفاده از اطلاعات و عکس‌های خصوصی و شخصی وی اقدام به تهدید و اخاذی کرد.  

وی افزود: کلاهبرداران در فضای مجازی با نفوذ در زندگی خصوصی افراد، حریم خانواده را به راحتی زیر پا می‌گذارد، به عنوان نمونه در پرونده‌ی مذکور فرد کلاهبردار با سوء‌استفاده از عکس‌های ارسالی شاکیه از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی اقدام به سوء‌استفاده، تهدید و اخاذی کرده است.

این مقام انتظامی گفت: فرد شیاد با ایجاد پروفایلی با نام و مشخصات خانم اقدام به رابطه آشنایی با زنی کرده و در روند رابطه دوستی با جملات اغوا‌‌کننده به اطلاعات خصوصی شخصی شاکیه دست یافته و عکس‌های خصوصی وی را نیز با ترفند‌های خاص بدست می آورد ؛ در این راستا با توجه به نقاط ضعف شاکیه پس از مدتی اقدام به تهدید و اخاذی کرده که در نهایت این عمل باعث آبروریزی و هتک حیثیت و نگرانی شاکیه شده است.

سرهنگ ابوطالبی گفت: گاهی اوقات افراد به روابط خود با دیگران در این فضا اطمینان زیادی دارند و فکر می کنند این ارتباط تا ابد باقی می ماند و متعهدانه است به همین دلیل اقدام به رد و بدل کردن و ارسال عکس و فیلم های شخصی خود به آن شخص می کنند اما غافل از اینکه پس از اتمام این رابطه، چه بر سر حیثیت و آبروی ما می آید؛ بنابراین مراقب دوستی های فضای مجازی که به هیچ وجه قابل اطمینان نیست باشید.

وی خطاب به والدین گفت: با ارتقاء سواد‌رسانه‌ای و همراهی آنها در فضای مجازی هرگز نگذارید فرزندانتان اطلاعات خصوصی خود و عکس‌های خانوادگی را در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری و منتشر کنند چرا که بیشتر کاربران فضای مجازی با هویت جعلی در این فضا حاضر و گاهاً از گمنامی این فضا سوء‌استفاده کرده و دست به اقدامات غیر قابل جبران برای کاربران می زنند که به شخصیت اجتماعی و فردی آنها صدمه وارد می شود.

رییس پلیس فتا استان یزد در ادامه اظهارکرد: در فضای مجازی مراقب و هوشیار باشند و فریب پیشنهادها و درخواست‌های نامتعارف را نخورند؛ زیرا شیادان به صورت مستمر در حال فعالیت در این فضا هستند و بسیاری از حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی جعلی و دارای مشخصات خلاف واقع هستند و با هدف فریب زنان و دختران جوان ساخته شده است.

وی به کاربران شبکه‌های اجتماعی توصیه کرد: هم‌وطنان عزیز در صورت روبرو شدن با مزاحم سایبری هیچ اقدامی نکرده و در اسرع وقت با گزارش به پلیس اقدامات قانونی را انجام داده و از کشاندن اختلافات خانوادگی به محیط اینترنت به‌شدت خودداری کنند؛ همچنین در صورت نیاز می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir با ما در ارتباط باشند.
 
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط