رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 19:58
تنظیم اندازه قلم

پ

1:49
کد خبر: 147285

عامل انتشار اخبار جعلی شیوع کرونا ویروس در فضای مجازی دستگیر شد

کرونا

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: تيم رصد فضاي مجازي در پايش شبکه‌هاي اجتماعي پروفایلی که اقدام به انتشار اخبار کذب و جعلی در رابطه با انتشار ویروس کرونا کرده بود را شناسایی کردند و پرونده جهت اقدامات بعدی به مقامات ذی صلاح قانونی ارجاع شد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این خبر اظهار داشت: تیم رصد فضای مجازی در پایش و رصد  های سایبری صورت گرفته، فردی را در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی کردند که مبادرت به انتشار اخبار و شایعات در خصوص ویروس کرونا و تشویش اذهان عمومی در کانال‌ها و گروه‌های پرمخاطب در فضای مجازی می کرد؛ لذا با توجه به اهمیت موضوع پرونده  در دستورکار کارآگاهان این پلیس قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: در بررسی‌های مقدماتی صورت پذیرفته مشخص شد فرد مذکور مبادرت به انتشار پیام‌هایی از کانال‌های معاند در گروه های تلگرامی استان می کرد و موجب تشویش اذهان عمومی و خدشه وارد شدن به امنیت روانی کاربران در فضای سایبری  شده است.

این مقام سایبری افزود: با اقدامات فنی و خاص پلیس و بهره‌گیری از بانک‌های اطلاعاتی، متهم به ‌هویت معلوم  شناسایی شد و با اخذ دستور قضایی، اکیپی از کارآگاهان پلیس فتا به محل مربوطه اعزام شدند و با هماهنگی مراجع قضایی  به همراه ادله‌های جرم به اداره پلیس تحویل داده شد.

سرهنگ صادقی در راستای انگیزه این بزه‌کار اینترنتی بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا سعی در گمراه نمودن و قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به ضمن اعتراف به جرم خود، بیان داشت به دلیل ترس از شیوع بیماری کرونا مبادرت به انتشار پیام در فضای مجازی کرده است.

این مقام انتظامی به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: اخبار مربوط به کرونا را فقط از منابع رسمی پیگیری کنند و در صورت دریافت هر خبر مربوط به ویروس کرونا  سریعا آن را منتشر نکنند و منبع و صحت آن را بررسی نمایند همچنین از انتشار اخبار و شایعات و فیلم‌های مربوط به ویروس کرونا در فضای مجازی خودداری نمایند زیرا پلیس فتا با انتشاردهندگان هرگونه شایعات درباره ویروس کرونا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برخورد جدی خواهد کرد.

رئیس پلیس فتا استان سمنان با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا می‌باشد، خاطر نشان کرد : شهروندان می توانند به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط