رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-12-20 10:01
تنظیم اندازه قلم

پ

1:54
کد خبر: 147289

شایعات کرونا در فضای مجازی بیشتر از واقعیت آن است

شایعات

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در فضای حقیقی شایعات مرتبط با این ویروس در فضای مجازی بیشتر از واقعیت آن در حال انتشار می‌باشد که می‌طلبد کاربران در این حوزه مراقب انتشار شایعات باشند.

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این موضوع گفت: شایعه، ترویج‏ خبری ساختگی است که بر پایه بزرگ‏نمایی، رعب‏آفرینی و یا تحریف استوار است، در بیان چنین خبری، جنبه کم‏رنگی از حقیقت دیده می‌شود، لذا کاربران در انتشار اخبار مربوط به ویروس کرونا مراقب شایعات مجازی باشند.

وی افزود: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که شایعات در مورد کرونا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بیداد می‌کند و اخبار مستند و مطالب مفید درباره پیشگیری از ابتلا به این ویروس بین آنها گم شده است.

سرهنگ صادقی ادامه داد: کاربران سعی نمایند با استفاده از ظرفیت گسترده فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به جای کمک به انتشار شایعات دلهره‌آور، محتواهای آموزشی موثر برای پیشگیری از بیماری را بازنشر دهند و از انتشار هر گونه مطلب دلهره آور خودداری کنند.

سرهنگ صادقی درباره استفاده مجرمان از ویروس کرونا برای کلاهبرداری‌های اینترنتی نیز افزود: عده‌ای از افراد سودجو و کلاهبردار با دامن زدن به اخبار و شایعات در فضای مجازی، قصد سودجویی اقتصادی و فروش محصولات بهداشتی با قیمت بالا را دارند. لذا کاربران مراقب فروشگاه‌های جعلی و اجناس بهداشتی تقلبی ارائه شده در فضای مجازی باشند.

این مقام انتظامی درباره عدم انتشار شایعات بیان کرد: کاربران فضای مجازی با خودداری از انتشار(فوروارد) کورکورانه اخبار مربوط به ویروس کرونا در فضای مجازی، زنجیره گسترش شایعات مخرب در این باره را قطع نموده چرا که انتشار اخبار غیر مستند به جامعه استرس وارد می‌کند. 

وی به شهروندان توصیه کرد: اخبار مربوط به کرونا را فقط و فقط از منابع رسمی پیگیری نموده و در صورت دریافت هر خبر مربوط به ویروس کرونا زودباور نباشیم، سریعا آن را منتشر نکنیم و منبع و صحت آن را بررسی نماییم همچنین از انتشار اخبار و شایعات و فیلم‌های مربوط به ویروس کرونا در فضای مجازی خودداری نمایند زیرا پلیس فتا با انتشاردهندگان هرگونه شایعات درباره ویروس کرونا در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برخورد جدی خواهد کرد.

سرهنگ صادقی بیان داشت: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط