رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 19:58
تنظیم اندازه قلم

پ

2:02
کد خبر: 147291

احضار سازنده فایل صوتی جعلی پیرامون ویروس کرونا

فایل صوتی جعلی

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان از شناسایی و احضار سازنده فایل صوتی جعلی پیرامون ویروس کرونا خبر داد و گفت: عدم سواد رسانه ای واعتماد بیجا به فضای مجازی به ویژه بازنشر شایعات ساختگی موجب آسیب به آرامش جامعه و برخوردهای قضایی می شود.

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" رئیس پلیس فتا استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا تشریح کرد: با پیگیری مسئولین پدافند غیرعامل استانداری استان هرمزگان پیرامون صحبت های غیرحقیقی خانمی ناشناس در ارتباط با شرایط بحرانی استان و کشور در مقابله با ویروس کرونا،مراتب جهت بررسی و تحقیق اولیه در دستور کار پلیس فتا استان قرار گرفت.

 سرهنگ افتخاری افزود: از طریق یک فایل صوتی،خانمی با ادعای حضور در جلسه پدافند غیر عامل استان در ظاهر اقدام به بیان محتوای این جلسه فرضی مبنی بر شرایط بحرانی و خارج از کنترل کشور در مقابله با شیوع ویروس کرونا،تعطیلی تمام فروشگاه ها و 90 درصد کشور در هفته سوم اسفند ماه،سم پاشی های هوایی،آمار غیر واقعی کشته شده گان و برخورد سخت قضایی با تهیه کننده کلیپ غسالخانه قم پرداخته و از مخاطبین درخواست می کند تا تنها یکی از اعضای خانواده اقدام به خرید یکماهه نیازهای فروشگاهی نماید و سپس تا رفع بحران همگی در منزل بمانند.

 سرهنگ "علی اصغر افتخاری" گفت: با تحلیل بازنشرهای مربوط به فایل صوتی و ردگیری های فنی،خانم سازنده فایل صوتی شناسایی و طی تماس تلفنی به پلیس فتا مراجعه نمود،شخص خاطی بیان داشت اینجانب شاغل در هیچ ارگان و سازمان خاصی نیستم،لیکن برای افزایش حساسیت و هشدار به برخی از اعضای خانواده برای پیروی از مراقبه های ایمنی و جلوگیری از سرایت ویروس کرونا تصمیم به تهیه این کلیپ صوتی جعلی و انتشار در گروه خانوادگی نمودم که متأسفانه بازنشر گردید. از این سهل انگاری و اقدام نابخردانه خویش بسیار پشیمان هستم و از همگان عذرخواهی میکنم و نیت مغرضانه ای نداشته ام.

این مقام مسئول بیان داشت : متاسفانه برخی اشخاص به دلیل سهل انگاری و عدم درک تبعات بسیار مخرب انتشار مطالب کذب در قالب شوخی یا حتی با انگیزه های مثبت اقدام به تولید و انتشار محتوای بی پایه و اساس متنی،صوتی یا ویدیویی در پیام رسان ها یا شبکه های اجتماعی مجازی می کنند که بازنشر گسترده آن،باعث تنش های اجتماعی و برخوردهای قضایی و امنیتی می گردد،بنابراین آشنایی با سواد رسانه ای و پیگیری اخبار از طریق مراجع رسمی و قابل اعتماد بسیار ضروری و صیانت بخش کاربران فضای مجازی است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتا می باشد، خاطر نشان کرد : شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط