رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-12-21 09:41
تنظیم اندازه قلم

پ

2:27
کد خبر: 147312

والدین در زمان استفاده از اینترنت تهدیدات و آسیب‌ها را در اولویت قرار دهند 

نوجوانان و تهدیدات اینترنتی

رئیس پلیس فتا استان سمنان یادآور شد: والدین باید سطح معلومات و دانش خود از فضای مجازی و وسایل ارتباط جمعی را افزایش دهند تا بتوانند فرزندان خود را در برابر چالش‌های این فضا مصون‌سازی کنند.

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این موضوع گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس سراسر کشور؛ میزان بهره‌برداری از فرصت و قابلیت‌های فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی توسط طیف‌های مختلف جامعه رشد داشته است برخی از ارتباطات مربوط به تحصیل دانش‌آموزان بوده که در فضای وب در حال انجام است، لذا خانواده‌ها باید در زمان حضور فرزندان در این فضا همه جوانب اعم از تهدید و آسیب را در کنار قابلیت‌های آن مد نظر قرار دهند. 

وی افزود: گسترش اینترنت و فضای مجازی در جامعه به گونه‌ای است که دنیای کودکان و نوجوانان را نیز تحت تأثیر قرار داده است، به طوری که امروزه اغلب کودکان و نوجوانان در حال استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این فضا هستند.

این مقام انتظامی ادامه داد: کودکان و نوجوانان زمان زیادی را در روز صرف بازی‌های آنلاین، استفاده از اپلیکیشن‌ها و یا حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند؛ فعالیت‌هایی که اغلب به دور از چشم والدین است و در نتیجه نظارتی هم بر آنان وجود ندارد.

سرهنگ صادقی گفت: حضور در فضای مجازی و استفاده از ابزارها و امکانات متنوع آن برای خانواده و فرزندان امری اجتناب‌ناپذیر است، پس چه خوب است قبل از آن‌که فرزندان را تنها و بدون آمادگی در این فضا رها کنیم، فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی را بشناسیم و خانواده خود را برای بهترین بهره‌برداری آماده کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به استفاده خانواده ها از نرم‌افزارهای فیلترینگ خانگی ، در خصوص کاربرد آن بیان داشت : این نرم‌افزارها حتی می‌تواند ساعت کار با سیستم را برای کودکان محدود کند. ضمن آن‌که ارتباط‌های انجام شده در بستر اینترنت را برای والدین مشخص می‌نماید که فرزند آنها از چه سایت‌هایی بازدید کرده و با چه کسانی در ارتباط بوده است.

سرهنگ صادقی حفظ سلامت جسمی و روحی فرزندان و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی از سوی مجرمان سایبری را ضروری دانست و افزود : خانواده‌ها با افزایش دانش سایبری می‌توانند فعالیت‌های فضای مجازی فرزندان خود را کنترل کنند. 

 رئیس پلیس فتا استان سمنان به خانواده‌ها توصیه کرد: خانواده‌ها باید حفظ حریم خصوصی خود و دیگران را به فرزندان آموزش دهند و از آنها بخواهند قبل از به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌ها از طریق تلفن همراه، فکر کنند و یا حتی از خانواده خود مشاوره بگیرند.
وی در ادامه به والدین تاکید کرد: با توجه به تعطیلی مدارس کشور و حضور کودکان و نوجوانان در منازل اغلب معلم‌ها و اساتید از طریق شبکه‌های اجتماعی داخلی در حال ارتباط با محصلین و آموزش دروس به صورت مجازی می‌باشند لذا در این خصوص والدین بایستی با برنامه‌ریزی مناسب و زمانبندی استفاده از فضای مجازی مراقب اعتیاد اینترنتی فرزندان خود باشند. 

سرهنگ صادقی در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از والدین عزیز درخواست کرد از مطالب آموزشی این سایت استفاده کرده و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط