رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-02-28 10:32
تنظیم اندازه قلم

پ

2:21
کد خبر: 147378

کلاهبرداری در قالب آگهی استخدام و کاریابی در فضای مجازی

کلاهبرداری در قالب آگهی استخدام و کاریابی در فضای مجازی

کارشناس تشخیص و پیشگیری از جرایم پلیس فتا خوزستان با هشدار در مورد شیوه جدید کلاهبرداری گفت: شهروندان دقت کنند بدون تحقیق، بررسی و اطمینان از اعتبار شرکت آگهی دهنده هیچ مبلغی را پرداخت نکرده و روی لینک‌های ناشناس کلیک نکنید.

ستوان یونس عیسی‌پره کارشناس تشخیص و پیشگیری پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: شخصی با مراجعه به اداره  پلیس مدعی برداشت غیر مجاز از حسابش شده بود، لذا بررسی به این موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت. 

وی افزود: شاکی در ادامه اظهارات خود بیان داشت که با تکمیل فرم موجود خرید اینترنتی در یک سایت جعلی به گمان اینکه ثبت‌ نام تمام شده، برای پرداخت هزینه که مبلغ ناچیزی بود روی لینک پرداخت قرار داده شده در سایت کلیک کردم و به درگاه پرداخت بانکی هدایت شدم که منجر به سرقت اطلاعات بانکی‌ و خالی شدن حسابم شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با ثبت اظهارات شاکی، پرونده تشکیل شده در دستورکار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان بر روی بسترهای انتشار دهنده آگهی استخدامی جعلی، هویت متهم شناسایی شد؛ در ادامه با اخذ مجوز مقام قضایی و اعزام تیمی زبده از مأموران پلیس به محل، متهم که سر دسته گروه بود به همراه چند نفر از همکاران وی دستگیر شده و برای تحقیقات در اختیار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

کارشناس تشخیص و پیشگیری پلیس فتا خوزستان بیان کرد: متهم با مشاهده ادله و شواهد انکار ناپذیر به ناچار لب به اعتراف گشود و بزه انتسابی خود را مبنی بر ایجاد  گروهی برای کلاهبرداری  پذیرفت. با بررسی سوابق این شخص کلاهبردار مشخص شد که وی چندین فقره کلاهبرداری دیگر نیز در پرونده خود دارد و مدتهاست که مشغول فعالیت‌های مجرمانه است که در ادامه در اختیار مقام قضایی قرار گرفت.

این مقام انتظامی گفت: موسسات کاریابی بسیاری در حال فعالیت رسمی هستند که شهروندان برای جستجوی شغل مناسب خود می‌توانند به این موسسات مراجعه کنند و نیازی نیست که به سایت‌های نامعتبر مراجعه کنند. همچنین شهروندان توجه داشته باشند گزینش در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی دارای شرایط و ضوابط خاص بوده و از طریق فراخوان‌های عمومی و یا آگهی در سایت‌های خبری معتبر، نشریات رسمی و آگهی جذب نیرو منتشر می‌شود.

ستوان عیسی پره تاکید کرد: مجرمان سایبری و افراد سودجو همیشه از نیازهای جامعه سوءاستفاده کرده و کلاهبرداری‌های خود را بر این نیازها متمرکز می‌کنند. ازآنجایی‌که افراد زیادی در سطح جامعه جویای شغل هستند و شغل مناسب یکی از نیازهای اساسی جوانان می‌باشد. از همین‌رو شیادان سایبری با سوءاستفاده از این موضوع با درج آگهی‌های استخدامی کاذب در فضای مجازی و همچنین سایت‌های آگهی آنلاین اقدام به کلاهبرداری از عموم مردم می‌‌کنند.

کارشناس پلیس فتا در توصیه به شهروندان گفت: در بستر اینترنت و حضور در شبکه‌های اجتماعی مراقب و هوشیار باشند و فریب تبلیغات گسترده کلاهبرداران را نخورند. زیرا شیادان به صورت مستمر در حال فعالیت در این فضا بوده و بسیاری از کلاهبرداران از هویت جعلی و مشخصات خلاف واقع استفاده می‌کنند. همچنین هرگونه موارد مجرمانه را به سایت cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی ثبت کنند.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط