رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 12:33
تنظیم اندازه قلم

پ

2:27
کد خبر: 147447

اجرایی شدن رمز‌‌‌ دوم موجب کاهش چشمگیر برداشتهای غیر مجاز اینترنتی شد

image

رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی در یادداشت خبری از كاهش پرونده های سایبری در حوزه "فیشینگ" خبر داد

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ جواد جهانشیری در یادداشت خبری از کاهش نسبی پرونده های باندی فیشینگ خبر داد و افزود : سال گذشته در ایام نوروز شاهد کوران برداشت های غیر مجاز از حساب شهروندن و صف مراجعین به پلیس فتا بودیم اما با اجرایی شدن رمز دوم پویا و آگاهی شهروندان از نحوه خرید های اینترنتی از سایت های معتبر دست باندهای بزرگ فیشینگ که متهمین آن عمدتاً هم از سنین کمی برخوردار بودند از اهداف کلاهبردارانه شان، کوتاه شد.
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد؛ در سنوات گذشته عمده ترین پرونده های اقتصادی به باندهای بزرگ فیشینگ اختصاص داشت و مجرمین با تشکیل گروهها و ربات های تلگرامی با هدف سرقت اطلاعات کارت بانکی از کاربر می خواستند برای فعالسازی نرم افزار یا پرداخت بهای کالای تبلیغ شده بهای آن را در صفحه پرداخت جعلی که مشابه صفحه پرداخت بانکی طراحی شده بود وارد نماید و در انتها با دستیابی به مشخصات کارت بانکی اقدام به برداشت غیر مجاز اینترنتی کرده و موجودی حساب قربانی را به صورت اینترنتی خالی می کردند.
سرهنگ جهانشیری اضافه کرد: با توجه به لزوم اجرایی شدن رمز پویا از سوی بانکها و استفاده آن توسط شهروندان خوشبختانه 50درصد از فعالیت باندهای فیشینگ هم کاهش یافت اما مجرمین این حوزه با تغییر شگرد خود همچنان در کمین دستیابی به اطلاعات حساب بانکی افراد به طرق دیگری می باشند .
وی افزود: شهروندان گرامی جهت خرید های زیر 100هزار تومان خود دقت داشته باشند درست است که پرونده های باندی فیشینگ کاهش یافته ولیکن مجرمین جهت دستیابی به اهداف سوءخود، سرعت عملشان را بالابرده و با قرار دادن تله هایی از جمله خریدهای ارزان و زیر قیمت طی تراکنش های زیر صدهزارتومانی و به دفعات نسبت به خالی نمودن حساب بانکی قربانی اقدام می نمایند.
جهانشیری تصریح کرد: یکی از روش های قدیمی برداشت غیر مجاز کشاندن افراد پای خودپرداز بود که اکنون این شگرد بار دیگر فعال شده و مجرمین آن در سودای کشاندن افراد به سمت خودپرداز و خالی نمودن حساب به روش انتقال حساب می باشند.
روش دیگر کلاهبرداران سایبری جمع آوری اطلاعات کاربران فضای مجازی می باشد لذا از دانلود نرم افزار کاربردی و موبایلی از منابع ناشناس خودداری شود و سطح دسترسی که نرم افزاری های موصوف جهت نصب در گوشی کاربران نیاز دارند نیز جای تأمل دارد چراکه می تواند همین نرم افزار به عنوان جاسوس افزار بکاررفته و اطلاعات مهم و حساس کاربران را سرقت نماید.
این مقام ارشد انتظامی در انتها یادآور شد؛شهروندان گرامی و کاربران محترم فضای سایبری با عمل به توصیه های پلیس قادر خواهند بود امنیت روانی و اجتماعی خود را بالا برده و دست مجرمین را از رسیدن به اهداف کلاهبردارانه شان کوتاه نگه دارند.
شایان ذکر است پلیس فتا از کلیه‌کاربران فضای سایبری می‌خواهد جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع گردند.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط