رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-06 10:08
تنظیم اندازه قلم

پ

2:37
کد خبر: 147465

اجرای طرح پانجیا 12 در استان سمنان

طرح پانجیا

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: عملیات پانجیا عملیاتی است که هر ساله با هدف مبارزه با تبلیغ و فروش آنلاین داروهای تقلبی و غیرمجاز صورت می پذیرد. و در پایان سال گذشته دوازدهمین مرحله از عملیات پانجیا همزمان با سراسر کشور در استان سمنان نیز اجرا گردید.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی در تشریح این موضوع گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور یکی از راه‌های فروش دارو استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد و در این راستا برخی مجرمان سایبری با سوء استفاده از این فضا اقدام به فروش داروهای تقلبی و غیر مجاز می‌نمایند، لذا با توجه به حساسیت موضوع و جلوگیری از فروش بیشتر داروهای جعلی و کاهش آسیب‌های حاصله از عوارض ناشی مصرف این داروهای جعلی عملیات پانجیا 12 همزمان با سراسر کشور در استان سمنان اجراء گردید.

وی ادامه داد: کارشناسان اداره تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا استان سمنان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در یک طرح ضربتی اقدام به پایش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب نموده و بیش از یک هزار تارنمای مجرمانه در این زمینه شناسایی و مورد پی جویی قرار گرفت.

سرهنگ صادقی افزود: هدف از اجرای عملیات پانجیا کشف محصولات تقلبی و غیر مجاز، مسدود شدن وب سایت‌های متخلف، جلوگیری از فعالیت تجاری غیر قانونی آنان، افزایش آگاهی عمومی‌از خطرات خرید و مصرف محصولات دارویی و پزشکی از وب سایت‌های غیر قانونی، شناسایی تولید و توزیع کنندگان محصولات دارویی تقلبی و غیر قانونی و شبکه‌های جنایی فعال در این حوزه است.

این مقام ارشد سایبری استان درباره چگونگی قرار نگرفتن در دام کلاهبرداران سایبری بیان داشت: شهروندان نباید به تبلیغات فروش دارو و تجهیزات پزشکی در سایت‌های اینترنتی توجه کنند زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد اکثر این وب سایت‌ها اقدام به فروش تجهیزات تقلبی پزشکی و داروئی غیر مجاز خطرناک کرده و بخشی از آنها نیز از این طریق کلاهبرداری کرده و بدون اینکه کالایی را به آنان تحویل دهند وجهی را دریافت کرده و مشتریان هم که هیچ نشانی از آنها ندارند مجبورند برای همیشه قید پول خود را بزنند.

سرهنگ صادقی به شهروندان توصیه نمود: با توجه به شیوع ویروس کرونا شهروندان مراقب خریدهای برخط داروهای مورد نیاز و مواد شوینده و ضدعفونی کننده از سایت‌های جعلی باشند و سعی نمایند داروهای مورد نیاز خود را از مبادی مجاز و قانونی مانند داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مجاز عرضه تجهیزات پزشکی تهیه کنند زیرا افراد سود‌جو و فرصت‌طلب تنها به فکر منافع مالی خود هستند و به هیچ عنوان نگران سلامت خریداران این محصولات نیستند.

رئیس پلیس فتا استان سمنان درباره سلامت و استانداردهای داروهای عرضه شده در فضای مجازی هشدار داد؛ وگفت: مراقب ترفندهای مجرمان سایبری باشید زیرا داروهایی که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود، ممکن است فاقد استانداردها،معیارها و فاکتورهای نظام سلامت کشور باشند. لذا اگر چه ممکن است شهروندان بتوانند دارویی هرچند کمیاب را در فضای مجازی ارزان‌تر پیدا کنند ولی موضوع سلامتی انسان آنچنان اهمیت دارد که نباید به خاطر ارزان بودن یا سهل‌الوصول بودن آن، این خطر جانی را بپذیرند. لذا شهروندان برای تهیه داروهای خود به مراکز معتبر دارویی و داروخانه‌های مجاز مراجعه نمایند.

این مقام ارشد انتظامی در انتها خاطر نشان کرد ، هموطنان می‌توانند‌ آخرین آموزش‌های لازم و هشدارهای سایبری را از طریق پل ارتباطی ما سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir  دریافت کنند، ضمن آن‌ که در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش مرکز فوریت‌های سایبری بخش گزارش مردمی اعلام نمایند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط