رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-06 12:42
تنظیم اندازه قلم

پ

2:41
کد خبر: 147483

انهدام باند کلاهبردارى از ایرانیان خارج کشور!

image

رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی از شناسايى ودستگيرى اعضاى باند كلاهبردارى تلگرامى خبر داد:

سرهنگ جواد جهانشیری در تشريح خبر گفت: با توجه به ارجاع شكوائيه قضايى از سوى شهروند مشهدى مبنى بر كلاهبردارى از وى در شبكه اجتماعى تلگرام ، رسيدگى به موضوع در دستور كار كارشناسان اداره مبارزه با جرايم سايبرى پليس فتا استان قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیری افزود: با توجه به اينكه تعداد سه فقره پرونده ديگر با موضوع مشابه از سوى دادسراى رسيدگى به جرايم سايبرى به اين پليس ارجاع شد دستور تجميع پرونده ها و رسيدگى به موضوع شكوائيه ها به تيم عمليات ويژه پليس فتا استان صادر شد.

رییس پلیس فتا استان افزود:‌مالباختگان افرادى بودند كه در خارج از كشور اقوامى نزديك داشته كه توسط شبكه هاى اجتماعى نظير تلگرام و اينستاگرام با آنها ارتباط بودند و در شبكه ارتباطى خود پيامى از طرف فاميل راه دور خود مبنى بر اينكه بدليل شيوع كرنا و تعطيل بودن صرافى وجهى را نياز دارند و با ارسال شماره حساب فرد معتمد از وى درخواست وجه نموده و قربانى نيز بدون بررسى حقيقت ماجرا مبلغ درخواست شده را به حساب اعلام شده واريز نموده كه در نهايت متوجه شدند متاسفانه پيج آنها هك و پيام از سوى فرد كلاهبردار بوده و نه فاميل آنها...

جهانشیری ادامه داد: با تلاش بى وقفه كارشناسان تيم عمليات ويژه استان و تحقيقات فنى و پليسى سرنخهايى از رد پاى مجرمين در فضاى سايبرى كشف شد و بدنبال بررسى هاى بعدى و با هماهنگى قضايى  دو تن از اعضاى باند كلاهبردارى شناسايى و دستگير شدند.

وى تصريح کرد : در جريان رسيدگى به پرونده دو تن ديگر از متهمين اصلى باند كلاهبردارى طى عمليات تعقيب و گريز در چنگال قانون گرفتار شدند.

متهمين دستگير شده كه هركدام به ترتيب23، 27،26،24 سال سن داشتند در مواجهه با ادله فنى و غير قابل انكار ؛جرم خود را پذيرفتند و اعتراف كردند با نفوذ و دسترسى غير مجاز به شبكه اجتماعى افرادى كه سطح دسترسى پايينى داشته اند موفق به دستيابى به اطلاعات درون شبكه اجتماعى بويژه تلگرام قربانيان شده اند و با بررسى مخاطبين افراد شگرد خود را مبنى بر درخواست وجه به ساير مخاطبين اعلام و بدين شكل به مقاصد كلاهبردارانه خود دست ىافته اند .

سرهنگ جهانشیری در رابطه با تجميع ارقام كلاهبردارى شده و نحوه پولشويى باند كلاهبردارى موصوف گفت: در بررسى هاى مشخص شده كارشناسان مبلغ 3/500/000 ريال  را از باند موصوف كشف و پس از تفتيش منزل یكى از متهمين مبلغ 12000دلاز نيز بدست آمد كه تمامى وجوه از روش ذكر شده كسب و جهت تغيير منشاء‌وجوه كلاهبردارى شده اقدام به خريد ارز از دلالان نموده كه با هوشيارى پليس كشف و جهت كسب تكليف نهايى متهمين  به همراه پرونده هاى متشكله به دادسرا جرايم سايبرى معرفى شدند.

رییس پلیس فتا استان خراسان رضوى به شهروندان و كاربران محترم فضاى سايبرى توصيه كرد : تعيين رمز دومرحله اى ،‌امنيت شبكه اجتماعى شمارا بالا خواهد برد ضمن اينكه مطالب و پست هاى غير ضرورى خود را با هدف پيشگيرى از دسترسى غير مجاز پاك نماييد.

این مقام ارشد انتظامی در پایان از كليه‌ كاربران فضاى سايبرى درخواست نمود جهت كسب اطلاعات بيشتر و در صورت مشاهده موارد مشکوک ، مراتب را از طريق سايت پليس فتا به نشانى cyberpolice.ir بخش مرکز فوریتهای سایبری به همکاران ما اطلاع دهند .

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط