رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-16 11:42
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 147523

خریدهای اینترنتی خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید

عکس

رئیس پلیس فتا قم با تاکید براینکه وضعیت کنونی کشور باعث افزایش خرید های اینترنتی از سایت ها و شبکه های اجتماعی شده است، به شهروندان توصیه کرد :خریدهای اینترنتی خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید .

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: رییس پلیس فتا استان قم سرهنگ علی موالی گفت: افراد سود جو با تشکیل گروه و کانال‌هایی تحت عناوین گمراه کننده اعم ازجشنواره بهاره، ارسال پیامک، مزون لباس، طرح‌های ویژه نوروز اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی افزود: مجرمان سایبری با ارائه کالاهای ارزان‌ ، قیمت‌های استثنایی و طرح‌های وسوسه انگیز (تخفیف های ویژه نوروز، البسه و کیف و کفش‌، لوازم خانگی و بسته‌های هدیه) اقدام به کلاهبرداری از شهروندان گرامی می کنند، یا در برخی از سایت‌های تبلیغاتی وخرید و فروش مانند (دیوار، شیپور و ...) اقدام به گرفتن بخشی از پول کالا به عنوان پیش پرداخت یا همان بیعانه می‌نمایند و سپس قطع ارتباط می کنند.

این مقام سایبری ادامه داد: مجرمان سایبری در جهت نیل به اهداف سوء و کسب مال غیرمشروع با هویت‌های جعلی و عناوین گمراه کننده و تبلیغات دروغین در جهت کلاهبرداری از شهروندان اقدام می‌ کنند لذا اعتماد، طمع و ساده انگاری سه ضلع مثلثی است که کاربران را در فضای مجازی دچار مشکل و دردسر می کند.

رئیس پلیس فتا قم به شهروندان توصیه کرد: در زمان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی‌، می‌بایست از نماد اعتماد الکترونیک اطمینان حاصل نموده و با کلیک بر روی آن به سایت اینماد متصل شوند و از مشخصات، نشانی، شماره تماس و تاریخ اعتبار نماد آن فروشگاه اینترنتی مطلع شوند. در حال حاضر سایت‌های دارای نماد را می‌توان در سایت Enamad.ir مشاهده کرد.

سرهنگ موالی تاکید کرد: مردم برای خرید و فروش به شبکه های اجتماعی خارجی یا فیلتر شده به خصوص تلگرام و اینستاگرام مراجعه نکنند و سعی کنند از سایت های اینترنتی دارای نماد الکترونیکی و دارای مرجع رسمی خرید کنند. 

سرهنگ موالی بیان داشت: مردم قبل از خرید اینترنتی، در مورد فروشگاهی که می‌خواهند از آن خرید کنند تحقیق کنند. فروشگاه‌های معتبر آدرس پستی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در وب سایت شان درج می‌کنند. معمولا فروشگاه‌هایی که یک شعبه ‌فیزیکی دارند بسیار مطمئن تر از فروشگاه‌هایی هستند که فقط به صورت مجازی پایه گذاری شده‌اند.

سرهنگ موالی اشاره کرد: شاید بتوان گفت امن‌ترین روش برای خرید اینترنتی استفاده از سیستم خرید پستی است که امروزه اغلب فروشگاه‌های معتبراز این سرویس استفاده می‌کنند. بدین صورت که شهروندان در خرید اینترنتی محصول مورد نظر خود را سفارش می دهند و سپس محصول توسط شرکت پست برای درخواست کننده ارسال می گردد، مشتری جنس را ملاحظه کرده و پس از تایید، مبلغ کالا را به پیک تحویل می‌دهید، استفاده از این روش برای کالاهایی که ماهیت فیزیکی دارند بسیار مناسب است.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط