رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-19 11:24
تنظیم اندازه قلم

پ

2:33
کد خبر: 147595

کاربران ناآگاه همچنان قربانیان مجرمان سایبری

فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان سمنان از کشف 94 درصدی پرونده‌های ورودی به پلیس فتا استان سمنان خبر داد و گفت: در سال گذشته بیشترین جرائم اینترنتی در سطح استان سمنان مربوط به برداشت وجه به صورت غیر مجاز از حساب کاربران می‌باشد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی ، رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این موضوع به خبرنگار ما گفت: در سال گذشته با تحلیل آماری پرونده‌های ورودی، بیشترین فراوانی جرایم مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد بوده که بیش از68 درصد از کل پرونده‌های استان سمنان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با توجه به تأکیدات و هشدارهای پلیسی و سایر اقدامات پیشگیرانه مربوطه متأسفانه ما روزانه شاهد وقوع جرایم در فضای سایبری به خصوص کلاهبرداری‌های مالی و برداشت غیرمجاز از حساب کاربران هستیم که در آن شهروندان دچار خسارت مالی سنگینی می‌شوند چرا که جرایم در فضای سایبری قشر و جامع هدف مشخصی ندارد و عموم مردم از هر رده سنی مورد تهدید در این فضا هستند.

این مقام سایبری گفت: با اجرا‌شدن سرویس رمز دوم پویا در کشور، میزان نرخ رشد جرایم حوزه‌ی کلاهبرداری کاهش پیدا کرده است و کاربران می‌توانند با مراجعه به بانک این فرآیند را برای حساب خود فعال نمایند؛ رمزهای یکبارمصرف برای هر تراکنش مالی اینترنتی به صورت پیامک برای کاربر ارسال می شود و دارای زمان مشخصی بوده و بعد از آن زمان آن رمز منقضی خواهد شد. 

رئیس پلیس فتا استان سمنان خاطر نشان کرد: پیشگیری همواره در اولویت پلیس فتا قرار داشته و بر همین اساس بصورت مدون به منظور ارتقاء پیشگیری اجتماعی در جامعه، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای جوامع هدف، طراحی و توزیع تولیدات آموزشی، تهیه هشدارهای سایبری وغیره می‌کندو در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 3 درصد رشد را شاهد بوده ایم بنابراین می‌طلبد کاربران فضای مجازی با بهره‌گیری از محتوای تولیدی پلیس فتا، همواره دانش سایبری خود را ارتقا داده و دست کلاهبرداران و شیادان اینترنتی را کوتاه نمایند.

این مقام مسئول ادامه داد: سرقت هویت زمانی رخ میدهد که مجرم فضای مجازی و سایبری، نام یا اطلاعات هویتی قربانیان را که عموما جزو افراد ساده لوح هستند، از جمله شماره ملی، کارت اعتباری، تلفن یا سایر حساب‌های شخصی دیگری را به روش های مختلف به دست آورده و به راحتی دست به سرقت می‌زنند. البته روش‌های سرقت هویتی به تناسب تکنولوژی روز، تغییر کرده و شیادان از ضعف این تکنولوژی ها به ویژه ناآگاهی کاربران به نفع خود بهره می‌گیرند بر این اساس تنها راه نجات از دنیای پیچیده سرقت‌های هویتی آموزش و کسب آگاهی است.

سرهنگ صادقی میزان حضور و فعالیت در فضای مجازی را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: کاربران برای گرفتار نشدن در دام افراد کلاهبردار همواره نکات مربوط به خریدهای اینترنتی، درگاه‌های جعلی، پرداخت‌های آنلاین، اشتراک‌گذاری اطلاعات و حضور در شبکه‌های اجتماعی را مدنظر قرار دهند و آگاه باشند مجرمان سایبری به دنبال کاربرانی هستند که از سطح علم و دانش سایبری پایین‌تری برخوردار می‌باشند.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی و یا شماره تلفن 21824349 با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط